Forecastıng bıst renewable energy stocks wıth deep learnıng models and portfolıo optımızatıon
Bıst yenilenebilir enerji hisselerinin derin ögrenme modelleriyle tahmini ve portföy optimizasyonu
- Tez No: 961607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDER KEMALBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ekonomi, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Economics, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez, Borsa Istanbul (BIST) yenilenebilir enerji sektöründe portföy optimizasyonunu, derin öğrenme tabanlı getiri tahmini ile çok amaçlı portföy modellerini entegre ederek incelemektedir. Ampirik analiz, 16 Kasım 2022 ile 19 Mart 2025 tarihleri arasında BIST Elektrik Endeksi'nde işlem gören on iki yenilenebilir enerji şirketinin günlük kapanış fiyatlarına dayanmaktadır. Hisse senetlerinin bir gün sonraki getirilerini tahmin etmek için dört zaman serisi tahmin modeli kullanılmıştır: Tekrarlayan Sinir Ağı (RNN), Gated Recurrent Unit (GRU), Uzun Kısa Süreli Bellek (LSTM) ve Amazon'un Chronos çerçevesi. Tahmin performansı, Beş farklı ölçüt kullanılarak değerlendirilmiştir: Ortalama Mutlak Hata (MAE), Ortalama Kare Hata (MSE), Kök Ortalama Kare Hata (RMSE), Ortalama Mutlak Yüzde Hata (MAPE) ve Ortalama Yön Doğruluğu (MDA). Her hisse için, MAPE değerine göre en iyi performansı gösteren model seçilmiş ve bu modelin getiri tahminleri portföy oluşturma sürecinde kullanılmıştır. Dört farklı çok amaçlı portföy optimizasyon modeli geliştirilmiş ve Baskın Olmayan Sıralama Genetik Algoritma-II kullanılarak çözülmüştür: (i) Ortalama-Varyans (MV), (ii) Ortalama-Varyans ve Sharpe oranı maksimizasyonu (MV-SR), (iii) Ortalama-Varyans ve Asimetrik Beta minimizasyonu (MV-AB) ve (iv) Ortalama-Varyans ile birlikte hem Sharpe oranı hem Asimetrik Beta hedeflerini içeren model (MV-SR-AB). Tüm portföyler, tam yatırım ve kısa satış yasağı kısıtları altında değerlendirilmiştir. Ampirik bulgular, derin öğrenme tabanlı getiri tahminlerinin çok amaçlı portföy optimizasyonu ile birleştirilmesinin, risk düzeltilmiş getirileri artırdığını göstermektedir. Özellikle MV-SR-AB modeli, Sharpe oranı, Sortino oranı ve uzun vadeli büyüme açısından tutarlı şekilde üstün performans sergilemiş; bu da geleneksel ortalama-varyans kriterlerine ek olarak aşağı yönlü risk hassasiyetinin dahil edilmesinin sağladığı katma değeri ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates portfolio optimization within the renewable energy sector of Borsa Istanbul (BIST) by integrating deep learning-based return forecasting with multi-objective portfolio models. Daily closing prices of twelve renewable energy companies listed in the BIST Electricity Index between November 16, 2022, and March 19, 2025, were used as the empirical foundation. For one-day-ahead stock return prediction, four time series forecasting models were implemented: Recurrent Neural Network (RNN), Gated Recurrent Unit (GRU), Long Short-Term Memory (LSTM), and Amazon's Chronos framework. Forecasting performance was evaluated using five metrics: Mean Absolute Error (MAE), Mean Squared Error (MSE), Root Mean Squared Error (RMSE), Mean Absolute Percentage Error (MAPE), and Mean Directional Accuracy (MDA). For each stock, the best-performing model based on MAPE was selected and its return predictions were incorporated into portfolio construction. Four distinct multi-objective portfolio optimis between November 16, 2022, and March 19, 2025, were used as the empirical foundation. For one-day-ahead stock return prediction, four time series forecasting models were implemented: Recurrent Neural Network (RNN), Gated Recurrent Unit (GRU), Long Short-Term Memory (LSTM), and Amazon's Chronos framework. Forecasting performance was evaluated using five metrics: Mean Absolute Error (MAE), Mean Squared Error (MSE), Root Mean Squared Error (RMSE), Mean Absolute Percentage Error (MAPE), and Mean Directional Accuracy (MDA). For each stock, the best-performing model based on MAPE was selected and its return predictions were incorporated into portfolio construction. Four distinct multi-objective portfolio optimization models were developed and solved using the Non-dominated Sorting Genetic Algorithm-II: (i) Mean-Variance (MV), (ii) Mean-Variance with Sharpe ratio maximization (MV-SR), (iii) Mean-Variance with Asymmetric Beta minimization (MV-AB), and (iv) Mean-Variance with both Sharpe and Asymmetric Beta objectives (MV-SR-AB). All portfolios were subject to full-investment and no-short-selling constraints. The empirical findings demonstrate that combining deep learning–based forecasts with multi-objective portfolio optimization enhances risk-adjusted returns. In particular, the MV-SR-AB model delivered consistently superior performance in terms of Sharpe ratio, Sortino ratio, and long-term growth, illustrating the added value of incorporating downside-risk sensitivity alongside traditional mean-variance criteria.