Kuraklık ve biyoçar uygulamalarının Türk fındığı fidanlarında bazı morfolojik ve fizyolojik parametrelere etkisi
Effects of drougt and biochar treatments on some morphological and physiological parameters in Turkish hazelnut seedlings
  1. Tez No: 961817
  2. Yazar: ZEYNEP BENGİSU YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sanayi Devrimi'nden bu yana artan fosil yakıt tüketimiyle ortaya çıkan küresel iklim değişikliği, dünya genelinde çevresel sorunlara yol açmaktadır. Sıcaklık artışları, düzensiz yağışlar ve aşırı hava olayları özellikle bitkiler üzerinde kuraklık gibi ciddi stres faktörleri yaratarak tarımsal üretkenliği ve ekosistem dengelerini tehdit etmektedir. Kuraklık, bitkilerin büyüme, gelişim ve fotosentez kapasitesini olumsuz etkileyerek verimliliği düşürmektedir. Bu sorunun üstesinden gelmede sulama ve gübreleme yöntemleri kritik öneme sahiptir çünkü bu uygulamalar bitkilerin su dengesini ve besin ihtiyaçlarını karşılayarak kuraklığa karşı dirençlerini artırır. Biyoçar (biyokömür), organik materyallerin oksijensiz ortamda piroliz edilmesiyle elde edilen, toprak sağlığını iyileştiren bir malzemedir. Toprakta su tutma kapasitesini artırması fiziksel ve kimyasal özelliklerini iyileştirmesi sayesinde biyokömür, bitkilerin kuraklık koşullarına uyum sağlamasına ve tarımsal üretimin sürdürülebilirliğine önemli katkılar sunar. Bu çalışma, Türkiye'nin önemli tarım ürünlerinden olan Türk fındığı (Corylus colurna) fidanlarının kuraklık ve biyokömür uygulamalarına verdikleri tepkileri araştırmıştır. Araştırma sonuçlarımız, biyokömür uygulamalarının Türk fındığı fidanlarının büyüme performansı ve fizyolojik dayanıklılığı üzerinde olumlu etkiler sağladığını göstermiştir. Özellikle biyokömürün toprağın su tutma kapasitesini artırarak bitkilerin su stresi altında daha dayanıklı kalmasını sağladığı gözlemlenmiştir. Fotosentez etkinliğindeki ve klorofil içeriğindeki artışlar, biyokömürün bitki metabolizmasını desteklediğini kanıtlamaktadır. Ayrıca kuraklık stresi altındaki fidanlarda prolin birikiminin artması, bitkilerin stresle başa çıkmak için fazlaca prolin biriktirme eğiliminde olması şeklinde yorumlanmıştır. Bununla birlikte, biyokömür uygulamalarının toprak özelliklerini iyileştirdiği, özellikle organik madde içeriğini ve rutubeti artırdığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, biyokömürün sürdürülebilir tarım uygulamalarındaki önemini vurgulamakta ve kuraklık gibi çevresel stres faktörlerine karşı fındık gibi yüksek ekonomik değere sahip tarımsal ürünün adaptasyonunda etkili bir seçenek olabileceğini öngörmektedir. Bu bulgular yalnızca tarımının sürdürülebilirliğini artırmakla kalmayıp, küresel ölçekte tarımsal sürdürülebilirlik çalışmalarına da katkı sağlayabilecek bir yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Global climate change, which has emerged with the increasing consumption of fossil fuels since the Industrial Revolution, has caused environmental crises worldwide. Increased temperatures, irregular rainfalls, and extreme weather events, especially on plants, create severe stress factors such as drought, threatening agricultural productivity and ecosystem balance. Drought adversely affects plants' growth, development, and photosynthesis capacity and reduces productivity. Irrigation and fertilization methods are critical in overcoming this concern because these practices improve the resistance of plants to drought by meeting their water balance and nutrient needs. Biochar is obtained by pyrolysis of organic materials in an oxygen-free environment, improving soil health. By increasing the water retention capacity in the soil and improving its physical and chemical properties, biochar significantly contributes to the adaptation of plants to drought conditions and the sustainability of agricultural production. This study investigated the responses of Turkish hazelnut (Corylus colurna) seedlings, one of the important agricultural products of Türkiye, to drought and biochar applications. Our research results have shown that biochar applications positively affect Turkish hazelnut seedlings' growth performance and physiological resistance. In particular, it has been observed that biochar increases the soil's water retention capacity and enables plants to be more resistant to water stress. Increases in photosynthetic activity and chlorophyll content prove that biochar supports plant metabolism. In addition, the increase in proline accumulation in seedlings under drought stress has been interpreted as plants tending to accumulate excessive proline to cope with stress. However, biochar applications have been determined to improve soil properties by increasing organic matter content and moisture. This study emphasizes the importance of biochar in sustainable agricultural practices. It predicts that it can be an effective option in adapting high-economic value agricultural products such as hazelnuts to environmental stress factors such as drought. These findings not only increase the sustainability of agriculture but also provide guidance that can contribute to agricultural sustainability studies on a global scale.