Bıorefınıng of black carrot pomace
Kara havuç posasinin biyorafinerisi
- Tez No: 961851
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN GÖĞÜŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL ELİK DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kara havuç posası (KHP), özellikle meyve suyu endüstrisinde şalgam üretiminden elde edilen bir yan üründür. Pektin ve antosiyaninler gibi biyoaktif bileşenler açısından zengindir. Tezin ilk aşamasında, bu çalışma yaş KHP'dan antosiyaninleri, 30 °C ve 200 rpm'de 30 dakika boyunca % 5 sitrik asit içeren %95 lik etanol çözeltisi ile muamele ederek ekstrakte etmeyi amaçlamaktadır. Antosiyaninler (ASN), elde edilen ekstraktan XDA-6 reçinesi ile doldurulmuş bir kolon kullanılarak saflaştırıldı. Ayrıca, mikrodalga destekli yüksek basınçlı CO2/H2O (MD-YBCO2) yöntemi ile KHP'dan pektin ekstraksiyon koşullarının optimizasyonu da incelenmiştir. Bu yenilikçi teknik, ekstraksiyon verimini artırmak ve yüksek kaliteli pektin üretmek amacıyla mikrodalga ile basınçlı CO2'nin su içinde kombinasyonunu kullanmaya dayanmaktadır. Pektin verimi üzerindeki sıcaklık (95-130 °C), süre (2-12 dakika) ve sıvı/katı oranı (15-30 ml/g) gibi değişkenlerin etkileri Yanıt Yüzey Metodolojisi (YYM) ile analiz edilmiştir. MD-YBCO2 ekstraksiyonu için optimum koşulların 130 °C, 2 dakika ve sıvı/katı oranının 22.5:1 ml/g olduğu bulunmuş ve %28.4 pektin verimi elde edilmiştir. Bu yenilikçi yöntemle elde edilen pektin, geleneksel yöntemlerle elde edilen pektine kıyasla bileşim, fiziksel, kimyasal, emülsiyon ve akış özellikleri açısından daha iyi özellikler göstermektedir. KHP, jöle şekerleme üretiminde kullanılmış ve ardından kompozisyon analizi yapılmıştır. Jöle şekerlemenin görünümü, dokusu, tadı ve genel kabul edilebilirliği duyusal değerlendirme ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The black carrot pomace (BCP) is a byproduct mainly from shalgam in the juice industry. It is rich in bioactive components such as pectin and anthocyanins. In the first stage of the thesis, this study aims to extract anthocyanins from wet BCP by treating it with an ethanol (95%) including 0.5% citric acid solution at 30 °C and 200 rpm for 30 minutes. The anthocyanins (ACN) were purified using a column packed with XDA-6 resin from resulting extract. Optimization of the extraction conditions of pectin from BCP by microwave-assisted high-pressure CO2/H2O (MW-HPCO2) method was also studied. This innovative method utilizes a combination of microwave technology with pressurized CO2 in water to enhance extraction yield and produce high-grade pectin. The effects of varying temperature (95-130 °C), time (2-12 min), and liquid/solid ratio (15-30 ml/g) on pectin yield were analyzed through Response Surface Methodology (RSM). The optimal conditions for (MW-HPCO2) extraction were found to be 130 °C, 2 minutes, and a liquid-to-solid ratio of 22.5:1 ml/g, resulting in a 28.4% pectin recovery. The pectin obtained through this novel method has better characteristics in terms of composition, as well as physical, chemical, emulsion, and flow characteristics compared to conventionally extracted pectin. BCP was utilized in the production of jelly candy, followed by a composition analysis. Sensory evaluation was conducted to assess the appearance, texture, flavor, and overall acceptability of the jelly candy.