Transradial koroner anjiyografi girişimi sonrası soğuk uygulamanın hastalarda ağrı, ekimoz ve konfor düzeyleri üzerine etkisi
Effect of cold application after transradial coronary angiography intervention on pain, echymosis and comfort levels in patients
- Tez No: 962003
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKİNAZ ATABEK AŞTI, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜN ÖZDEMİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, transradial koroner anjiyografi [TRA] sonrası uygulanan soğuk uygulamanın, Transradial [TR] band kullanılan hastalarda görülen erken dönem komplikasyonlar [ağrı, hematom, kanama, ödem, ekimoz, yürüme bozukluğu] ve postoperatif konfor düzeyi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Yöntem: Araştırma, deneysel ve karşılaştırmalı bir desenle, ön test-son test kontrol gruplu tasarlanmıştır. TRA sonrası, TR band uygulanan toplam 104 hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Hastalar, rastgele olarak deney [n=52] ve kontrol [n=52] gruplarına ayrılmıştır. Deney grubuna TR banda ek olarak soğuk uygulama yapılırken, kontrol grubuna sadece standart TR band uygulanmıştır. Veriler, laboratuvar parametreleri, ağrı puanları [NRS], Erken Postoperatif Konfor Ölçeği [EPKÖ] ve komplikasyon sıklıkları üzerinden değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada, işlem sonrası 0. saatte deney ve kontrol grupları arasında ağrı, hematom, kanama ve konfor düzeyi açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır [p>0,05]. Ancak 1-6 saat aralığında, deney grubunda ağrı, hematom, ödem, ekimoz ve yürüme bozukluğu oranlarının anlamlı düzeyde daha düşük olduğu belirlenmiştir [p
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effect of cold [ice] application following transradial coronary angiography [TRA] on early postoperative complications [pain, hematoma, bleeding, edema, ecchymosis, and ambulation difficulty] and postoperative comfort in patients who underwent TRA with TR band application. Method: This research was conducted using an experimental, pretest-posttest control group design. A total of 104 patients who underwent TRA and TR band application were included in the study. Patients were randomly assigned to an experimental group [n=52] and a control group [n=52]. While the experimental group received an additional cold [ice] application over the TR band, the control group received only the standard TR band care. Data were collected through laboratory parameters, pain scores [NRS], the Early Postoperative Comfort Scale [EPKÖ], and complication frequencies. Results: At the 0th hour after the procedure, no statistically significant differences were found between the experimental and control groups regarding pain, hematoma, bleeding, or comfort levels [p>0.05]. However, during the 1st–6th hour period, the experimental group showed significantly lower rates of pain, hematoma, edema, ecchymosis, and ambulation difficulty [p