Lomber stabilizasyon uygulanan hastalar için hazırlanan video tabanlı taburculuk eğitiminin hasta memnuniyetine ve taburculuğa hazır oluşa etkisi
The effect of video-based discharge education on patient satisfaction and readiness for discharge in patients undergoing lumbar spinal stabilization
  1. Tez No: 962055
  2. Yazar: ASLIHAN ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA ŞİMŞEK YABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, lomber stabilizasyon cerrahisi uygulanan hastalarda video tabanlı taburculuk eğitiminin hasta memnuniyeti ve taburculuğa hazır oluş üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Araştırma, Kocaeli Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nde, 21 Mayıs–27 Eylül 2024 tarihleri arasında yarı deneysel olarak yürütüldü. Çalışmanın örneklemini, çalışma kriterlerine uygun ve araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 72 hasta oluşturdu. Kontrol grubuna rutin taburculuk eğitimi verilirken, müdahale grubuna video tabanlı taburculuk eğitimi uygulandı. Verilerin toplanmasında, Hasta Bilgi Formu, Taburcu Olmaya Hazır Olma Ölçeği (TOHOÖ) ve Cerrahi Hastalara Özgü Taburculuk Eğitimi Memnuniyet Ölçeği (TEMÖ) kullanıldı. İstatistiksel analizlerde bağımsız örneklem t testi ve ki-kare testi kullanıldı, anlamlılık düzeyi p0,05). Sonuç: Video tabanlı taburculuk eğitimi, lomber stabilizasyon cerrahisi geçiren hastalarda hem hasta memnuniyetini hem de taburculuğa hazır oluş düzeyini artırmaktadır. Bu yöntem, hastaların bilgi düzeyini ve başa çıkma becerilerini geliştirmekte, evde bakım süreçlerinde olumlu etkiler sağlamaktadır. Sonuçlar, taburculuk eğitiminde multimedya tabanlı yaklaşımların etkinliğini ve önemini ortaya koymaktadır. Farklı merkezlerde ve daha geniş örneklemlerle yapılacak çalışmalar, bulguların genellenebilirliğini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effect of video-based discharge education on patient satisfaction and readiness for discharge in patients undergoing lumbar stabilisation surgery. Method: This quasi-experimental study was conducted in the Neurosurgery Clinic of Kocaeli City Hospital between 21 May and 27 September 2024. The sample consisted of 72 patients who met the study criteria and agreed to participate. While the control group received routine discharge education, the experimental group received video-based discharge education. Data were collected using the patient descriptive information form, the Readiness for Hospital Discharge Scale (RHDS) and the Discharge Education Satisfaction Scale for Surgical Patients (DESS-SP). Independent samples t-test and chi squared test were used for statistical analysis, and the significance level was set at p0.05). Conclusions: Video-based discharge education increases both patient satisfaction and readiness for discharge in patients undergoing lumbar stabilization surgery. This method improves patients' knowledge and coping skills and has positive effects on home care processes. The results highlight the effectiveness and importance of multimedia-based approaches in discharge education. Conducting similar studies in different centers and with larger samples will increase the generalizability of the findings.