Euripides'in Bakkhalar Tragedyası: Etik ve epistemolojik bağlamda Aristotelesçi Hamartia değerlendirmesi
Euripides' Bacchae Tragedy: An Aristotelian analysis of Hamartia in ethical and epistemological context
  1. Tez No: 962054
  2. Yazar: OSMAN ÇAĞATAY ÇELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, felsefe, tragedya ve mitoloji arasındaki ilişkiye odaklanmakta ve Euripides'in Bakkhalar eserini Aristotelesçi düşünce ile karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Euripides ile Aristoteles arasında, Apollonik düzen ile Dionysiak coşkunluk arasında süregelen felsefi gerilime değinmekte ve bu çatışmanın sadece iki karakter arasında değil, aynı zamanda iki farklı dünya görüşü ve bilme biçimi arasında da yaşandığını ortaya koymaktadır. Çalışma, Pentheus'un hamartiasını ve trajik sonunu hem Aristotelesçi etik hem de epistemoloji bağlamında ele almakta ve karakterin aşırı rasyonalist yaklaşımının trajedisini şekillendirirken nasıl mesajlar verildiği incelenmektedir. Aristoteles'in, arzuların akıl tarafından kontrol edilmesini savunduğu; Euripides'in ise bu tür bastırmaların birey üzerinde“psikolojik baskı”yaratarak daha yıkıcı sonuçlar doğurabileceğini ortaya koyduğu vurgulanmaktadır. Eserde, duyuların ve rasyonel bilginin hakikate ulaşmada tek başına yeterli olup olmadığı tartışılmakta, özellikle Pentheus'un akıl yürütmeye ve duyusal algıya mutlak bir güven duymasının onun düşüşüne neden olduğu belirlenmektedir. Her ne kadar Aristoteles, Euripides'ten sonra yaşamış olsa da, bu çalışma, kronolojik sıralamaya tersten bir okuma önererek, Euripides'in Aristotelesçi düşünceye getirdiği öngörü niteliğindeki eleştiriyi detaylandırmakta ve rasyonel aklın mutlaklaştırılmasının trajik sonuçlarına dikkat çekmektedir. Sonuç olarak, Euripides'in Bakkhalar aracılığıyla hakikatin yalnızca akıl ve duyularla kavranamayacağını, insan doğasının hem rasyonel hem de irrasyonel boyutlarını bir arada kabul etmeyen her yaklaşımın kaçınılmaz olarak trajik sonuçlar doğuracağını ortaya koyduğu belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the relationship between philosophy, tragedy, and mythology, examining Euripides' The Bacchae in a comparative analysis with Aristotelian thought. It highlights the ongoing philosophical tension between Apollonian order and Dionysian ecstasy in the works of Euripides and Aristotle, revealing that this conflict is not only between two characters but also between two distinct worldviews and ways of knowing. The study explores Pentheus' hamartia and tragic downfall within the context of both Aristotelian ethics and epistemology, analyzing how his excessively rationalist approach shapes his tragedy and conveys deeper messages. It emphasizes that while Aristotle advocates for the control of desires through reason, Euripides demonstrates that such suppression can create“psychological pressure”on the individual, leading to more destructive consequences. The play questions whether the senses and rational knowledge alone are sufficient to attain truth, particularly illustrating how Pentheus' absolute trust in reasoning and sensory perception ultimately leads to his downfall. Although Aristotle lived after Euripides, this study proposes a reverse chronological reading, elaborating on Euripides' prescient critique of Aristotelian thought and drawing attention to the tragic consequences of absolutizing rational reason. Ultimately, it argues that through The Bacchae, Euripides asserts that truth cannot be grasped solely through reason and the senses, and that any approach failing to acknowledge both the rational and irrational dimensions of human nature will inevitably lead to tragedy.