Eğitim ve öğretim metodolojisi açısından kıraat ilminde tarik olgusu
The phenomenon of tariq in the science of qiraat in terms of education and teaching methodology
- Tez No: 962126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YENİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, İslâm'ın ana kaynağı olması ve içerdiği evrensel mesajlar gibi hususiyetleri nedeniyle mü'minler için bir yol gösterici ve ilâhi bir rahmettir. Bunun yanında tilâvetiyle ibadet edilen mu'ciz bir kelâm olması yönüyle de mü'minlerin nazarında müstesna bir yeri vardır. Kıraat ilmi ise Kur'ân-ı Kerîm'in aslına uygun ve doğru bir şekilde okunması gayesine hizmet eden ve bunu temin etmek için çalışmalar yapan ilmi bir disiplindir. Bu açıdan bakıldığında kıraat ilmi, İslâmi ilimler içerisinde doğrudan doğruya Kur'ân-ı Kerîm ile ilişkili olan yegâne ilim'dir. Böylesine önemli bir konumda olan bu ilmin, öğrenimi noktasında uygulanan infirâd ve indirâc gibi birtakım metotların, usûlüne uygun bir şekilde öğrenilmesinin önemi de kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Geçmişten günümüze kadar kıraat ilmi eğitim ve öğretiminde takip edilen ve uygulanan bu ve benzeri metotlar, hem bu ilmi öğrenmek isteyenler açısından büyük önem arz etmiş hem de kıraat ilminin belirli usûl ve kaideler çerçevesinde ilerleyip gelişmesine katkı sağlamıştır. Tezimizde öncelikle kıraat ilmi ile ilgili genel bilgiler mahiyetinde; kıraat kelimesinin lügat ve ıstılâhî anlamına değinilmiş, sonrasında kıraat ilmi ile ilgili yapılan tanımlara yer verilmiştir. Daha sonra kıraat ilminin konusu, gayesi, faydası ve öneminden bahsedilerek, içerisinden geçtiği tarihsel süreç ele alınmış, ardından kıraat ilmine dair bazı terimlere temas edilmiştir. Nihai olarak da çalışmamızın ana konusunu oluşturan tarik olgusu ekseninde oluşan ve şekillen kıraat ilmi eğitim ve öğretim metodolojisine değinilerek çalışmamız nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Quran, being the fundamental source of Islam and containing universal messages, is a guide and a divine mercy for believers. Furthermore, as a miraculous word whose recitation is considered an act of worship, it holds a special place in the eyes of believers. Recitation, on the other hand, is a branch of science that aims to recite the Quran accurately and harmoniously and strives to achieve this. From this perspective, recitation is the only science of Islam directly related to the Quran. The importance of learning certain methods, such as infirad and indiraj, in accordance with their principles becomes evident. These and similar methods, followed and implemented in recitation education and training from past to present, have been of great importance to those who seek to learn this science and have contributed to its advancement and development within the framework of specific methods and principles. In our thesis first provides general information about the science of recitation. After examining the literal and technical meanings of the word“recitation”definitions related to recitation are included. After discussing the subject, purpose, benefits, and importance of recitation, a historical overview of recitation is presented. Finally, some terms related to recitation are discussed. Finally, our study concludes by examining the recitation education and teaching methodology shaped by the phenomenon of tariq, which constitutes its main subject.