Hakikat ötesi: Kamu güvenliği ekseninde bir inceleme
Post-truth: An examination in the context of public security
- Tez No: 962125
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ TEKİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışma, hakikat ötesi (post-truth) fenomeninin kamu güvenliği üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. 21. yüzyılın dijitalleşen bilgi ortamında, kişisel görüşlerin hakikatin yerini alması toplumsal kutuplaşma, radikalleşme ve dezenformasyon gibi güvenlik risklerini de beraberinde getirmektedir. Bu doğrultuda tez, hakikat ötesi sürecin kamu güvenliğini hangi konularda tehdit ettiğini ve bu bağlamda ulusal ve uluslararası aktörlerin geliştirdiği stratejileri incelemektedir. Avrupa Birliği, NATO, Birleşmiş Milletler, ABD ve Çin'in dezenformasyonla mücadele politikaları analiz edilerek, güvenlik perspektifinden hakikat ötesi çağda alınması gereken önlemler tartışılmaktadır. Son olarak, çalışmada kamu güvenliğini korumaya yönelik“Hakikat Dayanıklılığı Modeli”önerilmekte; birey, devlet ve uluslararası iş birliği düzeyinde uygulanabilecek çok katmanlı bir strateji sunulmaktadır. Bu kapsamlı analiz, hakikat ötesi çağda kamu düzeninin korunmasına yönelik yenilikçi bir yaklaşım geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the impact of the post-truth phenomenon on public security. In the digitalized information environment of the 21st century, the replacement of truth with personal opinions brings security risks such as social polarization, radicalization, and disinformation. Accordingly, the thesis examines how the post-truth process threatens public security and explores the strategies developed by national and international actors in this context. The disinformation countermeasures of the European Union, NATO, the United Nations, the United States, and China are analyzed, and necessary precautions from a security perspective in the post-truth era are discussed. Finally, the study proposes the“Truth Resilience Model”, presenting a multi-layered strategy applicable at individual, state, and international cooperation levels. This comprehensive analysis develops an innovative approach to maintaining public order in the post-truth era.