Bireylerin yapay zeka algılarının psikolojik sağlamlık ve kaygı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of individuals artificial intelligence perceptions on psychological resilience and anxiety
  1. Tez No: 962362
  2. Yazar: YUNUS EMRE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDİL ARASAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Psikoloji, Science and Technology, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada bireylerin yapay zekaya yönelik algılarının psikolojik sağlamlık ve kaygı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Türkiye genelinde gerçekleştirilmiş olup, online veri toplama süreci ile yürütülmüştür. Örneklem 105'i kadın 29'u erkek olmak üzere toplamda 134 gönüllü katılımcıdan oluşmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Yapay Zekaya Yönelik Tutumlar Ölçeği, Yapay Zekâ Kaygı Ölçeği ve Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, bireylerin sahip oldukları çocuk sayısı ile yapay zekâya yönelik kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu kapsamda, çocuk sayısı azaldıkça yapay zekâya ilişkin kaygı düzeyinin arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, bireylerin yapay zekâya yönelik olumsuz tutumlarının, yapay zekâ kaygısını artırıcı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, bireylerin yapay zekâ kaygısına karşı psikolojik sağlamlık düzeylerinin yüksek olduğu da ortaya konmuştur. Araştırma, gelir düzeyinin de yapay zekâ kaygısı üzerinde etkili bir değişken olduğunu göstermektedir. Araştırmanın devamında, yapay zekâ kaygısı yüksek olan bireylerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin daha düşük olduğu, yapay zekâya yönelik tutumları olumsuzlaştıkça kaygı düzeylerinin arttığı ve psikolojik sağlamlıklarının azaldığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, yapay zekâya ilişkin kaygıların azaltılması amacıyla bireylerin ve kurumların yapay zekâ okuryazarlığını ve farkındalığını artıracak eğitim programlarının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of individuals' perceptions of artificial intelligence on psychological resilience and anxiety. The study was conducted across Turkey using an online data collection process. The sample consisted of 134 volunteer participants: 105 female and 29 males. Data collection tools used in the study included the Attitudes Toward Artificial Intelligence Scale, the Artificial Intelligence Anxiety Scale, and the Connor-Davidson Resilience Scale Short Form. According to the research findings, a significant correlation was found between the number of children individuals have and their anxiety levels regarding artificial intelligence. In this context, it was observed that anxiety levels regarding artificial intelligence increase as the number of children decreases. Additionally, individuals' negative attitudes toward AI have been found to increase AI anxiety. Furthermore, individuals have been shown to have high levels of psychological resilience in the face of AI anxiety. The research shows that income level is also a significant variable influencing AI anxiety. The research further determined that individuals with high AI anxiety have lower levels of psychological resilience, and that as their attitudes toward AI become more negative, their anxiety levels increase and their psychological resilience decreases. In light of the findings, it was suggested that training on artificial intelligence tools should be disseminated and that the artificial intelligence literacy and awareness of individuals and institutions should be improved through these trainings.