Onkoloji alanında çalışan hemşirelerin kansere yakalanma korkusu ve etkileyen etmenlerin incelenmesi
Examination of the fear of cancer and affected factors of nurses working in the field of oncology
- Tez No: 962406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÖNEN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZER, Cihan. Onkoloji Alanında Çalışan Hemşirelerin Kansere Yakalanma Korkusu ve Etkileyen Etmenlerin İncelenmesi, (Yüksek Lisans Tezi), Çankırı, 2025. Bu çalışmanın amacı, onkoloji alanında çalışan hemşirelerin kansere yakalanma korkusu ve etkileyen etmenleri incelemektir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki bu araştırmanın verileri 22 Nisan 2024 ile 20 Temmuz 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde onkoloji alanında çalışan 221 hemşire ile yürütülmüştür. Veriler sosyo-demografik özellikler bilgi formu ve Kanser Kaygı Ölçeği (KKÖ) kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Veri analizinde SPSS 29.0 paket programı kullanılmıştır. Veriler Pearson korelasyon testi, t testi, kategorik değişkenler için tek yönlü ANOVA testi ve Multiple Linear regresyon testi ile analiz edilmiştir. Hemşirelerin Kanser Kaygı Ölçeği (KKÖ) puan ortalaması 17,11±4,81'dir. Kanser korku düzeyi bağımlı değişken olarak alındığında tüm modelin istatistiksel olarak anlamlı ve bu modelin kanser taramalarına yönelik tutumu %19 açıkladığı belirlenmiştir. Kanser korku düzeyini etkileyen faktörlerin lisans mezunu olma (=.125), sağlıklı beslenmeme (=.137), sigara kullanımı (18,01±4,86) ve kanser tanısı alan hasta sayısının artmasına bağlı kansere yakalanma korkusu (=.345) olduğu bulunmuştur. Kanser korkusunun eğitim seviyesi arttıkça ve sağlıklı beslenmeye dikkat edildikçe azaldığı, sigara kullanımı ve kanser tanısı alan hasta sayısının artmasına bağlı arttığı saptanmıştır. Sonuçlar; onkoloji alanında çalışan hemşirelerin kansere yakalanma korkusu yaşadıklarını ve kanser korku düzeyinin sosyo-demografik özellikler, yaşam tarzı alışkanlıkları ve kansere yakalanma korkusuyla ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ÖZER, Cihan. Examination of the Fear of Cancer and Affected Factors of Nurses Working in the Field of Oncology, (Master's Thesis), Çankırı, 2025. The aim of this study is to examine the fear of developing cancer among nurses working in the field of oncology and the factors influencing it. This descriptive and correlational study was conducted between April 22, 2024, and July 20, 2024, with 221 nurses working in the field of oncology at Ankara Bilkent City Hospital. Data were collected face-to-face using a sociodemographic characteristics information form and the Cancer Worry Scale (CWS). SPSS 29.0 software was used for data analysis. Data were analyzed using Pearson correlation test, t-test, one-way ANOVA test for categorical variables, and multiple linear regression tests. The mean CWS score for nurses was 17.11±4.81. When cancer fear level was taken as the dependent variable, the entire model was found to be statistically significant, and this model explained 19% of the attitude toward cancer screening. The factors affecting cancer fear level were found to be having a bachelor's degree (=.125), unhealthy eating (=.137), smoking (18.01±4.86), and fear of getting cancer due to cancer incidence (=.345). It was determined that cancer fear decreases as education level increases and healthy eating habits are followed, and increases with smoking and rising cancer incidence. The results indicate that nurses working in the field of oncology experience fear of developing cancer and that the level of cancer fear is related to socio-demographic characteristics, lifestyle habits, and fear of developing cancer.