Çok düşük doğum ağırlığında doğan prematüre yenidoğanlarda modifiye neomod skorlamasının yaşamın ilk 28 günü içindeki mortalite ve neonatal morbiditeleri öngörmedeki rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of the role of the modified neomod score in predicting mortality and neonatal morbidities within the first 28 days of life among very low birth weight preterm newborns
  1. Tez No: 962407
  2. Yazar: GÜNEŞ EKİN GÜROVA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. MERİH ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamızda Modifiye NEOMOD skorlama sisteminin gebelik yaşı 5,5 bulundu ve bu hastalarda mortalite ve sistem tutulum sayısı anlamlı şekilde daha yüksek idi. Tüm hastalarda en sık solunum ve gastrointestinal sistem tutulumu saptandı. Kardiyovasküler sistem, asit-baz dengesi ve mikrovasküler tutulum, mortalite ile güçlü ilişki gösterdi. Çoklu sistem tutulumunun artmış mortalite ile ilişkili olduğu görüldü. Asit-baz dengesinde bozulma olan bebeklerde ölüm riskinin yaklaşık 12 kat arttığı belirlendi. Trombositopeni ve lökopeninin mortalite ve morbiditeler ile ilişkili olduğu görüldü. Respiratuvar distress sendromu, patent duktus arteriosus, nekrotizan enterokolit, intraventriküler kanama ve akut böbrek yetmezliği gibi hayatını kaybeden bebeklerde, yenidoğan indirekt hiperbilüribinemisi ile bronkopulmoner displazinin ise taburcu edilen bebeklerde daha sık olduğu saptandı. Sonuç: Modifiye NEOMOD skorlamasının;
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the predictive power of the Modified NEOMOD scoring system for mortality and prematurity-related morbidities in newborns with a gestational age of 5.5, and both mortality and the number of affected systems were significantly higher in these patients. Respiratory and gastrointestinal system involvement were the most common findings. Cardiovascular, acid-base, and microvascular system involvement showed a strong association with mortality. An increased number of organ system involvements was associated with higher mortality. Infants with acid-base imbalance had a 12-fold increased risk of death. Thrombocytopenia and leukopenia were found to be associated with both mortality and morbidities. Respiratory distress syndrome, patent ductus arteriosus, necrotizing enterocolitis, intraventricular hemorrhage, and acute kidney injury were more frequent in infants who died, while indirect hyperbilirubinemia and bronchopulmonary dysplasia were more common in discharged infants. Conclusion: Modified NEOMOD scoring appears to be effective in predicting mortality and prematurity-related outcomes in prematüre infants with