Türk harp tarihinde keskin nişancılık
Sniper system in Turkish military history
- Tez No: 962485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖKKEŞ NARİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Savaş alanının en önemli unsurlarından biri olan piyade birlikleri, uzun zaman boyunca kendilerine ait yakın dövüş silahları ile donatılmış ve geleneksel taktiklerle savaş meydanlarında tel dökmüşlerdir. Okçuluğun gelişmesiyle beraber askerler uzun mesafelerden atış yapma ve avcılık faaliyetleriyle atış becerilerini geliştirme fırsatına sahip olmuştur. 14'üncü ve 15'inci yüzyıllardan itibaren Avrupa'da popüler hale gelen ateşli silahlar, piyade için yeni bir ekipman olma yolunda ilk adımı başarıyla tamamlamış ancak o dönemde hantal olmaları nedeniyle pek tercih edilmemiştir. Zamanla Avrupa'daki savaşlar güç mücadelelerine dönüşmüştür. Bu durum teknolojik ve toplumsal değişimlere zemin hazırlayarak silahlanma yarışını başlatmıştır. Birliklerin emniyetli olarak gördüğü ve yıkılmaz denilen kale surlarını yıkan ateş gücü zamanla savaş alanında köklü değişikliklere neden olmuş ve alışılmış savaş taktikleri tamamen değişime uğramıştır. 17'nci Yüzyıl'dan itibaren savaş alanları saflar halinde peş peşe dizilmiş piyade askerleri ile karşılaşmış ve Çakmaklı Tüfekler ile yaptıkları Yaylım Ateşi Taktiklerinin muazzam sesi ile tanışmıştır. Zamanla balistik ilminin devrimsel gelişimi tüfeklerin verimliliğini daha da yükseltmiştir. Tüfek teknolojisinin devletler arasındaki güç dengesinin sembolü haline gelmesi ile uzun çatışma ortamları meydana gelmiştir. Bu vaziyet içinde özgün bir düşünce kendini göstermiş ve Charles Willson Peale ile David Rittenhouse bir araya gelip tüfeğe teleskop takmayı denemiştir. Amerikan İç Savaşı'nda tesirini gösterecek tüfek üstü optik teknolojisi sayesinde uzak cisimleri yakınlaştıran teleskoplar, piyade erinin elinde ölüm makinesi olmuştur. Aslında av için tasarlanan bu dürbünlü tüfekler savaş alanlarında daha tesirli olmuş ve bireysel atış yetenekleri ile günümüzde Keskin Nişancı Sistemi diye anılan askeri taktiklerin temelini oluşturmuştur. Bu sebeple Keskin nişancılar devrin en iyi atıcıları arasından seçilerek özel eğitim almışlardır. Kullandığı silahı en verimli biçimde kullanan bu yetenekli askerler bazen Optik dürbünle bazen ise mekanik nişangah ile hedeflerini yok etmede oldukça başarılı olmuşlardır. Devam eden süreç içerisinde, ilk zamanlarda çocukları eğlendirmek için kullanılan barut, zamanla en önemli ölümcül silah kombinasyonu haline gelmiş ve gittikçe insanın iktidar hırsı altında etkilenerek biçimlenmiştir. Böylece hem Doğu'da hem de Batı'da tarih boyunca savaş aracı olarak kullanılan kara barut, artık daha üstün bir formül olan dumansız barutla değiştirilmiştir. Bu yeni patlayıcı madde, daha yüksek itme kuvveti ve daha az namlu kirlenme oranı gibi üstün vasıflarıyla savaş meydanındaki çarpışma etkinliğini artırmış ve dağınık nizam diye adlandırılan muharebe düzeni içinde bireysel inisiyatif alabilen askerlerin tesirini ön plana çıkarmıştır. Birinci Dünya Savaşının başlaması ile beraber malum bütün stratejiler değişime uğramış ve düzensiz savaş taktikleri ortaya çıkmaya başlamıştır. En büyük değişim ise Osmanlı piyadesinde olmuştur. 17'nci Yüzyıldan itibaren teknolojik olarak zayıflamaya başlayan Osmanlı İmparatorluğu savaşa girmeden önce birçok silah ticareti yaparak eksiklerini gidermeye çalışmış ancak savaşa hazır olmayan Osmanlı Harp sanayisi savaş zamanında, İmparatorluğu zor bir duruma düşürmüştür. Her şeye karşın vatan toprağını savunan Osmanlı piyadesi en çetin mücadelesini Çanakkale Cephesi'nde yaşamıştır. Bilhassa Keskin Nişancılık ile tanışan Osmanlı Avcı Erleri almış oldukları balistik eğitimlerini muazzam uyguladıkları kamuflaj taktikleri ile birleştirerek düşmanını her defasında şaşırtmayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
The Infantry units, which are one of the most important elements of the battlefield, have been equipped with their own melee weapons for a long time and have poured wire on the battlefields with traditional tactics. With the development of archery, soldiers have had the opportunity to shoot from long distances and improve their shooting skills through hunting activities. firearms, which became popular in Europe from the 14th and 15th centuries, successfully completed the first step towards becoming a new equipment for infantry, but they were not much preferred at that time due to their bulkiness. Over time, the wars in Europe have turned into power struggles. This situation has started the arms race by preparing the ground for technological and social changes. The firepower that destroyed the fortress walls, which the troops considered safe and called indestructible, has caused radical changes on the battlefield over time, and the usual combat tactics have completely changed. Since the 17th century, the battlefields have encountered infantry soldiers lined up one after the other in ranks and met with the tremendous sound of their Sheaf of Fire Tactics with Lighter Rifles. Over time, the revolutionary development of the science of ballistics has further increased the efficiency of rifles. Long Deconfliction environments have occurred with the rifle technology becoming a symbol of the balance of power between states. In this situation, an original idea presented itself, and Charles Willson Peale and David Rittenhouse got together and tried to attach a telescope to a rifle. Dec. Telescopes that zoom in on distant objects thanks to the rifle-mounted optical technology that will show its effect in the American Civil War have become a killing machine in the hands of infantry soldiers. In fact, these binocular rifles designed for hunting have become more effective on battlefields and have formed the basis of military tactics called Sniper System today with their individual shooting capabilities. For this reason, the snipers were selected among the best shooters of the Decadence and received special training. These talented soldiers, who used the weapon they used in the most efficient way, were very successful in destroying their targets, sometimes with optical binoculars, sometimes with mechanical sight. In the ongoing process, gunpowder, which was initially used to entertain children, has become the most important deadly weapon combination over time and has been shaped by the human desire for power. Thus, black powder, which has been used as a means of war throughout history in both the East and the West, has now been replaced by a superior formula, smokeless gunpowder. This new explosive substance has increased the effectiveness of combat on the battlefield with its superior qualities such as higher thrust force and less barrel fouling rate, and has brought to the fore the effect of soldiers who can take individual initiative in the so-called dispersed order. With the beginning of the First World War, all known strategies changed and irregular war tactics began to emerge. The biggest change was in the Ottoman infantry. The Ottoman Empire, which had started to weaken technologically since the 17th century, tried to make up for its deficiencies by trading in many weapons before entering the war, but the Ottoman war industry, which was not ready for war, put the Empire in a difficult situation during the war. Despite everything, the Ottoman infantry, who defended their homeland, experienced their toughest struggle on the Çanakkale Front. Especially the Ottoman Hunter Soldiers, who were acquainted with Sniping, managed to surprise their enemies every time by combining their ballistic training with the camouflage tactics they applied magnificently.