Cumhuriyet dönemi mantık çalışmaları: Hasan Ali Yücel
Republican period logic studies: Hasan Ali Yücel
  1. Tez No: 962556
  2. Yazar: FURKAN OKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMETŞİRİN ÇAĞMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Cumhuriyet Dönemi Türkiye'sinde mantık eğitiminin gelişimini Hasan Ali Yücel'in eğitim ve kültür politikaları çerçevesinde ele almakta; Yücel'in Millî Eğitim Bakanlığı döneminde gerçekleştirdiği reformların, özellikle mantık ve felsefe alanındaki etkilerini tarihsel, düşünsel ve pedagojik boyutlarıyla incelemektedir. Çalışma, Tanzimat'tan itibaren şekillenen mantık geleneğinin, Cumhuriyet döneminde kurumsallaşarak nasıl modern bir yapıya büründüğünü analiz etmiş, bu dönüşümde Hasan Ali Yücel'in merkezi rolünü ortaya koymuştur. Tezde, Yücel'in hazırladığı mantık kitapları, çeviri faaliyetleri ve eğitim reformları üzerinden mantık biliminin Türkiye'deki kurumsallaşma süreci değerlendirilmiş; onun eleştirel düşünceyi esas alan eğitim anlayışının çağdaşlaşma çabalarıyla nasıl örtüştüğü vurgulanmıştır. Yücel'in eğitimde bireyin zihinsel özgürlüğünü ve rasyonel sorgulama becerilerini merkeze alan yaklaşımı, bu çalışmanın odak noktası olmuştur. Çalışma sonucunda, Hasan Ali Yücel'in mantık ve felsefe alanındaki katkılarının yalnızca dönemsel değil, aynı zamanda kalıcı ve yapısal nitelikler taşıdığı sonucuna ulaşılmış; onun entelektüel mirasının günümüz eğitim anlayışı açısından da önemli çıkarımlar barındırdığı görülmüştür. Bu yönüyle tez, hem geçmişi anlamaya hem de geleceğe yönelik politikalar geliştirmeye katkı sunacak bir değerlendirme zemini oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the development of logic education in the Republican Era of Turkey through the lens of Hasan Âli Yücel's educational and cultural policies. It focuses on Yücel's tenure as Minister of National Education and analyzes the influence of his reforms— especially in the fields of logic and philosophy—within historical, intellectual, and pedagogical contexts. The thesis traces the evolution of the logic tradition from the Tanzimat Period to the Republican era, exploring how it became institutionalized as a modern discipline, and highlights Yücel's pivotal role in this transformation. The study evaluates Yücel's contributions through his authored logic textbooks, translation efforts, and structural reforms in education, emphasizing how his vision for promoting critical thinking aligned with the broader modernization agenda of the early Republic. His educational philosophy, which centers on intellectual freedom and rational inquiry, forms the central axis of the analysis. The findings reveal that Hasan Âli Yücel's contributions to logic and philosophy were not limited to temporary reforms but constituted a long-lasting intellectual legacy. His approach continues to offer valuable insights for contemporary educational policies. Accordingly, the thesis aims to provide a meaningful foundation not only for understanding Turkey's intellectual history but also for guiding future efforts in educational development.