Kısa sûreler özelinde tefsir içerikli çocuk kitaplarının değerlendirilmesi
Evaluation of children's books containing tafsīr content in the context of short surās
  1. Tez No: 962559
  2. Yazar: DUYGU UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA GÜRMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yüce Allah, insanlara yaşamını doğru istikamette ilerletebilmesi için gerekli bilgi ve beceriler bahşetmiş, çeşitli imkanlar vererek yeryüzüne halife kılmıştır. Bu ilâhî lütuflar, insanın hem kendini tanımasına hem de Allah'a karşı sorumluluklarını idrak etmesine zemin hazırlamıştır. Bu sebeple insanda yaratıcısı ile bağ kurma, inanma ve din duygusu fıtridir. Bununla birlikte insan fıtrata uygun davranışlar sergilediğinde kendisi ve çevresiyle barışık, mutlu bir hayat sürdürecektir. Yeryüzüne gönderdiği insanın fıtratıyla gelen tüm özelliklerini en iyi bilen Yüce Allah, insanı bu anlam arayışında yalnız bırakmamış, kullarının nasıl bir yaşam sürmesi gerektiğini, doğru yolda nasıl ilerleyeceklerini ve toplumsal hayatın düzenini nasıl idame ettireceklerini Kur'an rehberliğinde açıkça bildirmiştir. Kur'an insan yaşamının her yönüyle ilgilenmiş ve yol gösterici olmuştur. Dolayısıyla tüm insanlığa rehber olan Kur'an, çocuklardan ayrı düşünülemez. Bu nedenle çocuk kalplerin Kur'an ile küçük yaştan itibaren tanıştırılması ve onların yaş seviyesine uygun tefsir çalışmalarının yapılması mühim bir gerekliliktir. Tefsir içerikli çocuk kitapları çocuk yaşta Kur'an'ın mesajını çocuklara vermek ve onları Kur'an ahlâkı ile yetiştirmek için destekleyici materyaller arasında yer almaktadır. Bu amaç doğrultusunda tez çalışmamızda temel tefsir kaynaklarına başvurarak kısa sûrelerin muhtevası ortaya koyulmuş, belirlediğimiz örneklem çerçevesinde tefsir içerikli çocuk kitapları hem pedagojik açıdan hem de tefsir ilmi müvâcehesinden tetkik edilmiştir. Çalışmamızda nitel araştırma deseninden doküman ve içerik analizi kullanılmış olup ortaya çıkan bulgular çerçevesinde çocuklara yönelik tefsir çalışmasının imkânı tartışılmış ve alana dair kaleme alınmış eserlerin beklentiyi karşılayıp karşılamadığı interdisipliner olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Allah Almighty has granted people the necessary knowledge and skills to advance their lives in the right direction and has made them vicegerents on earth by giving them various opportunities. These divine blessings prepare the ground for people to both know themselves and realize their responsibilities towards Allah. For this reason, it is innate for people to establish a connection with their creator, to have faith and to have a sense of religion. However, when people exhibit behaviors that are in accordance with their nature, they will live a happy life in peace with themselves and their surroundings. Knowing all the innate characteristics of man that He sent to the earth, Almighty Allah did not leave man alone in this search for meaning and clearly informed his servants about how they should live, how they should progress on the right path and how they should maintain the order of social life under the guidance of the Qur'ān. The Qur'ān has been interested in every aspect of human life and has been a guide. Therefore, the Qur'ān, which is a guide for all humanity, cannot be considered separate from children. For this purpose, it is an important necessity for children's hearts to be introduced to the Qur'ān from a young age and for interpretation studies to be carried out in accordance with their age level. Children's books with tafsīr content are among the supporting materials for conveying the message of the Qur'ān to children at an early age and raising them with the morality of the Qur'ān. In line with this purpose, in our thesis study, the content of short surāhs has been revealed by referring to basic tafsīr sources, and within the framework of the sample we determined, children's books with tafsīr content have been examined both from a pedagogical perspective and from a tafsīr science perspective. In our study, a document analysis from the qualitative research design was used, and within the framework of the findings, the possibility of tafsīr studies for children and whether the works written in the field meet the expectations were addressed interdisciplinary.