Bağlanma türü ve ebeveynlik tutumlarına göre anne, baba, çocuk iletişiminin incelenmesi
The analysis of parent-childcommunication in terms of attachment styles and parenting attitudes
- Tez No: 962633
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ONUR NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, ebeveynlerin bağlanma türleri ve ebeveynlik tutumlarının, anne-baba-çocuk iletişimi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel motivasyonu, erken çocuklukta gelişen bağlanma örüntülerinin ebeveynlik tutumlarına ve aile içi iletişim kalitesine olan yansımalarını anlamak ve bu alanlarda yaşanan sorunlara yönelik bilimsel veriler sağlamaktır. Araştırmanın evrenini Türkiye genelinde 6-12 yaş arasında çocuğa sahip 201 ebeveyn oluşturmuştur. Veri toplama sürecinde, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Ebeveyn Tutum Ölçeği ve Ebeveynin Çocuğuyla İletişimi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler çevrimiçi anket yöntemi ile toplanmış ve SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Analizlerde, korelasyon, regresyon ve aracı değişken modelleri uygulanmıştır. Bulgular, güvenli bağlanma stiline sahip ebeveynlerin daha demokratik ebeveynlik tutumları benimsediğini ve çocuklarıyla daha etkili, açık iletişim kurduklarını ortaya koymuştur. Öte yandan, kaygılı ve kaçınan bağlanma stillerinin otoriter ve aşırı koruyucu ebeveynlik tutumları ile ilişkili olduğu ve bu tutumların iletişimde zorluklara yol açtığı saptanmıştır. Ayrıca, demokratik ebeveynlik tutumunun, bağlanma türü ile iletişim arasındaki ilişkide tam aracılık rolü oynadığı bulunmuştur. Araştırma, bağlanma kuramı, ebeveynlik tutumları ve iletişim ilişkisine yönelik literatürü destekler nitelikte sonuçlar vermiştir. Elde edilen bulgular, aile içi iletişimi geliştirmek amacıyla bağlanma temelli ebeveyn eğitim programlarının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, aile danışmanları ve eğitimcilere yönelik uygulamalı öneriler sunulmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de ebeveyn-çocuk iletişimi bağlamında bağlanma ve ebeveynlik tutumlarının birlikte incelendiği nadir araştırmalardan biri olması nedeniyle literatüre önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of parental attachment styles and parenting attitudes on parent-child communication. The main motivation of the research is to understand how early childhood attachment patterns influence parenting attitudes and the quality of intra-family communication, and to provide scientific evidence addressing related issues. The research population consisted of 201 parents with children aged 6 to 12 across Turkey. Data were collected through an online survey utilizing the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, the Parenting Attitude Scale, and the Parent-Child Communication Scale. The data were analyzed using SPSS 25, employing correlation, regression, and mediation models. The findings revealed that parents with secure attachment styles are more likely to adopt democratic parenting attitudes and establish effective, open communication with their children. Conversely, anxious and avoidant attachment styles were associated with authoritarian and overprotective parenting attitudes, which led to communication difficulties. Furthermore, democratic parenting attitude was found to fully mediate the relationship between attachment style and communication quality. The study provides results consistent with the literature on attachment theory, parenting attitudes, and communication. The findings emphasize the importance of attachment-based parental training programs to enhance family communication. Practical recommendations are also offered for family counselors and educators. As one of the few studies examining attachment, parenting attitudes, and parent-child communication collectively in the Turkish context, this research makes a significant contribution to the literature.