Suudi Arabistan televizyonunda yerli televizyon dramalarında kültürel değişimin temsili: Tash Ma Tash örneği
Representation of cultural change in local television dramas in Saudi Arabia television: The case of Tash Ma Tash
  1. Tez No: 962692
  2. Yazar: EKRAM ALZAİD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZ SUUDİ ARABİSTAN TELEVİZYONUNDA YERLİ TELEVİZYON DRAMALARINDA KÜLTÜREL DEĞİŞİMİN TEMSİLİ: TASH MA TASH ÖRNEĞİ Ekram ALZAID Teknoloji ve ekranın, insan yaşamının ayrılmaz bir parçası haline geldiği modern çağda televizyon, toplumların ve bireylerin fikirlerinin şekillenmesinde hâlâ önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle televizyon dramaları ve dramalar, yerel kültürün tanıtılması, kültürel kimliğin geliştirilmesi, güncel konuların sunulması ve kültürel farkındalığın artırılması açısından hayati öneme sahiptir. Suudi dramaları, bu bağlamın önemli bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Suudi Arabistan Krallığı'nın son yıllarda tanık olduğu sosyal ve kültürel değişimlerin yanı sıra Suudi televizyon dramalarının yapım, karakter ve temalarında da büyük dönüşümler yaşanmış; bu da çeşitli ve çoğulcu içeriklerin üretilmesini sağlamaktadır. Son yıllarda dijital televizyon ve sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla geleneksel televizyon önemini yavaş yavaş kaybetmeye başlamıştır; ancak Suudi TV draması bu gelişmelerle kendini uyarlamış ve sosyal konumunu korumayı başarmıştır. Suudi yapımın son otuz yılda en önemli ürünlerinden biri“Tash Ma Tash”dramasıdır. Drama, Suudi televizyon tarihinin en önemli dramalarından biri olarak kabul edilir. Zira drama, Suudi toplumundaki sosyal ve kültürel sorunları temsil eder, gelenek ve göreneklerde meydana gelen değişiklikleri anlamaya yardımcı olur. Drama, yolsuzluktan toplumsal ayrımcılığa kadar pek çok konuyu sert bir dille eleştirir ve kamuoyunda tartışılacak önemli konuları gündeme getirir. Ayrıca Krallığın kültürel ve sınıfsal çeşitliliğini yansıtan çeşitli karakterlere de yer verir. Drama, izleyicinin kültürel farkındalığının şekillenmesine katkı sağlar ve Suudi kültürel kimliğinin bir parçası haline gelir. Eğlence ve eğitim mesajlarını bir araya getirerek geniş bir kitleye hitap eder. Aynı zamanda Suudi televizyon tarihinde, yerel dramanın gelişmesine ve prodüksiyon seviyesinin yükselmesine katkı sağlaması bakımından da bir dönüm noktası olarak değerlendirilmektedir. Bu etkenler sayesinde“Tash Ma Tash”, Suudi sanat ve medya sahnesinde bir dönüm noktası olmaya devam etmektedir. Drama, 1993'ten 2007'ye kadar kesintisiz olarak yayınlanmış, ardından bir süre yayına ara vermiştir. Ancak kamuoyunun baskısıyla drama, 2009, 2010 ve 2011 yılları arasında üç sezon daha ekranlara geri dönmüştür. 2023'ün başında, büyük bir kutlama sırasında Suudi Eğlence Otoritesi başkanı canlı olarak konuşmuş ve oyuncular Abdullah Al-Sadhan ve Nasser AL-Gasabi'den dramanın yeni sezonunun prodüksiyonu için geri dönmelerini istemiştir. Buna göre, 19. sezon 2023 yılının Ramazan ayında (Matr 2023) gösterilmiştir. Bu sezon, Suudi Arabistan Krallığı'nda son yıllarda meydana gelen kültürel değişimlere dikkat çekici bir şekilde vurgu yapılmıştır.“Tash Ma Tash”Dizi, Suudi toplumunda özellikle kadınların rolü konusunda meydana gelen değişiklikleri temsil eden kültürel bir platform olarak değerlendirilir. Bu çalışmanın teorik çerçevesi kültür kuramı ve temsil kuramına dayanmakta olup, çalışma bölümünde söylem analizi yaklaşımı kullanılmıştır. Dramanın kültürel değişimleri yansıtması ve toplumdaki kültürel değerlerin yeniden şekillenmesine katkıda bulunması nedeniyle Tash Ma Tash dramasının kültür kuramıyla ilişkili olduğu varsayılmaktadır. Dramanın sunduğu söylem, genel olarak hâkim geleneksel kültürel yapıyı, kültürel değişimlere uyum sağlamanın zorluklarını ve geleneksel ile modern değerler arasındaki çatışmayı eleştirmeye dayanmaktadır. Dramada, aynı zamanda yerel kültürel sembol haline gelen karakterler ve ifadeler de bulunmaktadır. Dramanın 19 sezonluk bölümlerinin bir örneğini inceleyip analiz ettikten sonra, Suudi toplumunda erkeklerin kültürel rolünün yıllar içinde pek değişmediği; kadınların gerçekliğinde ise kültürel değişikliklerin olduğu ortaya çıkmaktadır. Toplumun bazı kesimleri için hassas konuların ele alındığı bu drama, birçok kültürel dönüşümün gerçekleşeceğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, Tash Ma Tash'ın Suudi Arabistan'daki toplumsal yapıyı derinden etkilediği söylenebilmektedir. Yeni medya ve kitle iletişim araçları gelişmeye devam ettikçe, televizyon Suudi Arabistan Krallığı'ndaki kültürel ve sosyal ortamın önemli bir parçası olmaya devam edecek ve televizyonun toplum üzerindeki gelecekteki etkileri üzerinde daha derin düşünülmesi gerekmektedir. Anahtar kelimesi: Kültür, Kültürel değişimleri, Temsil, TV draması, Suudi Dramaları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the modern age, where technology, screens and communication have become an inseparable part of the nature of life, television continues to play an important role in shaping the ideas of societies and individuals. Television series and dramas, in particular, are of vital importance in promoting local culture, developing cultural identity, presenting current issues and increasing cultural awareness. Saudi TV series are an integral part of this context. In addition to the social and cultural changes that the Kingdom of Saudi Arabia has witnessed in recent years, there have also been major transformations in the production, characters and themes of Saudi TV series, which have led to the production of more diverse and pluralistic content. Since 1970, television has been emotionally connected to the lives of Saudis. They have learned, entertained themselves and been informed about events in the world and in their own country through TV programs. However, like all societies around the world, Saudi Arabian society has been affected by what they learn from television in their daily lives. There are few national academic studies to measure and identify these effects. In recent years, with the emergence of digital television and social media, traditional television has gradually begun to lose its importance. However, Saudi TV series have adapted to these developments and managed to maintain their social position. One of the most important products of Saudi production in the last thirty years is the Tash Ma Tash series. The series was broadcast continuously from 1993 to 2007 and then took a break. However, due to public pressure, the series returned to air for three more seasons in 2009-2010-2011. At the beginning of 2023, during a grand celebration, the head of the Saudi Entertainment Authority spoke live and asked actors Abdullah AL-SADHANand Nasser AL-Gasabi to return for the production of the new season of the series. Accordingly, Season 19 was shown in Ramadan 2023. This season emphasized the cultural changes that have occurred in the Kingdom of Saudi Arabia in recent years, and the Tash Ma Tash series can be considered as a cultural platform that reflects the changes that have occurred in Saudi society, especially in the role of women. The theoretical framework of this study is based on cultural theory and representation theory, and the discourse analysis approach was used in the study section. The series Tash Ma Tash has a clear connection with cultural theory, as it reflects cultural changes and contributes to the reshaping of cultural values in society. The discourse presented by the series was generally based on criticizing the dominant traditional cultural structure, the difficulties of adapting to cultural changes, and the conflict between traditional and modern values. The series also featured characters and expressions that became local cultural symbols. After examining and analyzing a sample of the series' 19 season episodes, it becomes clear that the cultural role of men in Saudi society has not changed much over the years, while there are cultural changes in the reality of women. The series, which addresses sensitive issues for some segments of society, also emphasizes the reality of many cultural transformations. As a result, it can be said that Tash Ma Tash has deeply influenced the social structure in Saudi Arabia. As media continues to develop, television will continue to be an important part of the cultural and social environment in the Kingdom, and the future effects of television on society require consideration. Keyword: Culture, Cultural changes, Representation, Sudi TV Series.