Dijitalleşmenin bireysel iş hukukuna etkileri
The impact of digitalization on individual labor law
- Tez No: 962691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Çalışma kapsamında dijitalleşmenin çalışma hayatı üzerindeki etkilerini çok boyutlu bir yaklaşımla incelemektedir. Teknolojik gelişmelerin hızla yayılmasıyla birlikte klasik işyeri anlayışı dönüşüme uğramış; Covid-19 pandemisiyle birlikte uzaktan ve hibrit çalışma modelleri yaygınlaşmış, bu durum bireysel iş hukukuna ilişkin yerleşik kavramların yeniden değerlendirilmesini gerektirmiştir. Tezde, dijital teknolojilerin üretim süreçlerine ve istihdam yapısına etkisi; yeni istihdam biçimleri, mobil çalışma modelleri ve bunların doğurduğu hukuki belirsizlikler analiz edilmiştir. Performansa dayalı ücretlendirme sistemleri, dijital para ile ücret ödeme ihtimali ve yapay zekâ destekli işe alım, yönetim ve sözleşme feshi süreçleri ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Ayrıca, büyük veri, veri koruma yükümlülükleri, bulut bilişim, konum verilerinin işlenmesi,“kendi cihazını getir”uygulamaları gibi dijitalleşmenin beraberinde getirdiği pratikler; işverenin yükümlülükleri ve işçilerin hakları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, dijital dönüşümün iş ilişkilerinde yol açtığı fırsat ve zorluklar bütüncül şekilde incelenerek, hukuki uyumun sağlanmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study employs a multidimensional approach to examine the impact of digitalization on working life. The accelerated dissemination of technological advancements has precipitated a paradigm shift in the conventional conception of the workplace. The advent of the Coronavirus pandemic has further catalyzed the proliferation of remote and hybrid work models, thereby necessitating a comprehensive re-evaluation of prevailing principles within the domain of individual labour law. The present thesis analyses the effects of digital technologies on production processes and employment structures, explores new forms of employment and mobile working models, and addresses the legal uncertainties they generate. The discussion encompasses a comprehensive examination of performance-based wage systems, the prospect of wage payments via digital currencies, and the integration of artificial intelligence in recruitment, management, and termination processes. Furthermore, practices arising from digitalization – such as big data, data protection obligations, cloud computing, the processing of location data, and“bring your own device”policies – are evaluated within the framework of employer responsibilities and employee rights. Consequently, the opportunities and challenges presented by digital transformation in the context of labour relations are examined comprehensively, and recommendations are provided to ensure legal compliance.