Gebelerin psikolojik ve spiritüel iyi oluşları ile öz şefkat düzeylerinin belirlenmesi
Determination of self-compassing levels with psychological and spiritual well-being of pregnant women
  1. Tez No: 962765
  2. Yazar: DİLARA BODUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR GÖKŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikiyatri, Obstetrics and Gynecology, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma gebelerin psikolojik ve spiritüel iyi oluşları ile öz şefkat düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı kesitsel tipteki bu araştırma Aralık 2024-Mayıs 2025 tarihleri arasında Aksaray Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesinin Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine başvuran 245 gebe ile yürütülmüştür. Çalışmanın verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ)”,“Spiritüel İyi Oluş Ölçeği (SİOÖ)”ve“Öz-Duyarlık Ölçeği (ÖDÖ)”kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Bağımsız gruplar t testi, Tek yönlü ANOVA ve Kruskal-Wallis H testi, Pearson korelasyon ve doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Gebelerin PİOÖ, SİOÖ ve ÖDÖ toplam puan ortalamaları sırasıyla 45,09±7,91, 4,20±0,47 ve 3,50±0,57 olarak belirlenmiştir. Psikolojik iyi oluş ile spiritüel iyi oluş ve öz şefkat düzeyleri arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde, psikolojik iyi oluş ile spiritüel iyi oluş ölçeğinin aşkınlık ve doğayla uyum alt boyutları arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. PİOÖ ile SİOÖ anomi alt boyutu arasında negatif yönde ve düşük düzeyde, ÖDÖ alt boyutları olan öz-sevecenlik ve bilinçlilik alt boyutları arasında ise pozitif yönde, orta düzeyde bir ilişki belirlenmiştir. Ayrıca, spiritüel iyi oluş ve öz duyarlılığın/şefkatin psikolojik iyi oluşu anlamlı ve pozitif yönde yordadığı ve varyansın %21,5'ini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda; hemşirelerin bakım verdikleri gebeleri değerlendirirken fiziksel olduğu kadar psikolojik ve spiritüel iyi oluşlarını da değerlendirmesi, gebelerin öz şefkatlerini olumlu etkileyecek sağlık eğitimleri vermeleri önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the psychological and spiritual well-being and self-performance of pregnant women. This descriptive, cross-sectional study was conducted with 245 pregnant women at the Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinic of Aksaray University Training and Research Hospital between December 2024 and May 2025. Data was collected via face-to-face interviews using the“Introductory Information Form,”the“Psychological Well-Being Scale (PWBS), the ”Spiritual Well-Being Scale (SWBS),“ and the ”Self-Compassion Scale (SCS). Independent groupst test, One-way ANOVA and Kruskal-Wallis H test, Pearson correlation and linear regression analyses were used to evaluate the data. The mean total scores of the pregnant women on the PWBS, SWBS, and SCS were determined as 45,09±7,91, 4,20±0,47, and 3,50±0,57, respectively. A positive and moderate correlation was found between psychological well-being, spiritual well-being, and self-compassion levels, and a positive and moderate statistically significant correlation was found between psychological well-being and the transcendence and harmony with nature sub-dimensions of the spiritual well-being scale. A negative and low-level correlation was found between PWBS and the anomie sub-dimension of the SWBS, and a positive and moderate correlation was found between the self-compassion and consciousness sub-dimensions of the SCS. In addition, it was concluded that spiritual well-being and self-compassion significantly and positively predicted psychological well-being and explained 21.5% of the variance.In line with these results, it is deemed important for nurses to evaluate the psychological and spiritual well-being of the pregnant women they care for, as well as their physical well-being, and to provide health education that will positively affect the self-compassion of pregnant women.