Türkiye'de yerel yönetimlerin demokratikleşmesi ve kadın temsiliyetinin buna etkisi
Democratization of local governments in Türkiye and the impact of women's representation on this
  1. Tez No: 962796
  2. Yazar: EYLEM SARUCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE ŞEHNAZ ALTUNAKAR MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yerel yönetimlerin demokratikleşme süreci ile kadın temsili arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Yerel yönetimler, demokrasinin en temel unsurlarından biri olarak, halkın karar alma süreçlerine katılımını teşvik etmekte ve yerinden yönetimi güçlendirmektedir. Bununla birlikte, demokratikleşme süreci, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın temsili ile doğrudan ilişkilidir. Kadınların yerel yönetimlerde daha fazla temsil edilmesi, sadece toplumsal cinsiyet eşitliği açısından değil, aynı zamanda daha şeffaf, hesap verebilir ve katılımcı bir yönetim anlayışının inşası için de büyük önem taşımaktadır. Bu tezde, Türkiye'deki yerel yönetimlerin tarihsel gelişimi ve kadın temsili üzerine yapılan araştırmalar ele alınmış, kadınların yerel yönetimlerdeki temsili ile demokratikleşme arasındaki bağlantı incelenmiştir. Türkiye'deki kadın temsili oranları, yerel seçimlerdeki kadın aday sayıları, kadın kotası uygulamaları gibi konular analiz edilmiştir. Ayrıca, kadınların yerel yönetimlerdeki temsilini engelleyen toplumsal ve yapısal engeller ile yasal düzenlemeler de tartışılmıştır. Araştırmanın bulguları, kadın temsili oranlarının artırılmasının, demokratikleşme süreçlerini güçlendirdiğini, yerel yönetimlerin şeffaflık, hesap verebilirlik ve katılım açısından daha olumlu bir noktaya ulaşmasına yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, yerel yönetimlerde kadınların daha fazla yer almasının, sadece toplumsal cinsiyet eşitliği değil, genel anlamda demokratikleşme sürecinin de güçlenmesine katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır. Çalışma, bu hedefe ulaşabilmek için yerel yönetimlerde kadın temsili oranlarını artırmaya yönelik önerilerde bulunmaktadır. Yöntem olarak bu çalışmada Türkiye'de yerel yönetimlerin demokratikleşme süreci ile kadın temsilinin bu sürece katkısını nitel araştırma yöntemiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, yerel yönetimlerde aktif görev yapmış ya da yapmakta olan kadınların deneyimlerine ve görüşlerine başvurulmuştur. Veriler, açık uçlu sorulardan oluşan bir görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın saha çalışması kısmı, 2024 yılı Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler çevrim içi ortamda yazılı olarak yapılmış, her bir görüşme ortalama 30–40 dakika sürmüştür. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup, çeşitliliği sağlamak amacıyla farklı görevlerde bulunan sekiz kadın yerel yöneticiyle görüşülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the democratization process of local governments and female representation in Turkey. Local governments, as one of the fundamental elements of democracy, promote public participation in decision-making processes and strengthen local governance. However, the democratization process is directly related to gender equality and female representation. Increasing the representation of women in local governments is crucial not only for gender equality but also for establishing a more transparent, accountable, and participatory governance model. In this thesis, the historical development of local governments in Turkey and research on female representation are explored, and the connection between women's representation in local governments and democratization is examined. The study analyzes issues such as the rate of female representation in Turkey, the number of female candidates in local elections, and the implementation of gender quotas. Additionally, the societal and structural barriers to women's representation in local governments and the legal frameworks surrounding them are discussed. The findings of the research show that increasing female representation strengthens democratization processes and helps local governments reach a more positive state in terms of transparency, accountability, and participation. In this context, the increased involvement of women in local governments contributes not only to gender equality but also to the overall strengthening of the democratization process. The study offers recommendations for increasing female representation in local governments to achieve these goals. The aim of this study is to examine the democratization process of local governments in Turkey and the contribution of women's representation to this process using a qualitative research method. The research draws on the experiences and perspectives of women who have served or are currently serving in active roles within local governments. Data were collected through an interview form consisting of open-ended questions. The fieldwork for the study was conducted in May and June of 2024. Interviews were carried out in written form through online platforms, with each interview lasting approximately 30–40 minutes. Participants were selected using a purposive sampling method, and in order to ensure diversity, interviews were conducted with eight women local administrators holding different positions.