Adolesanlarda akıllı telefon bağımlılığı ve bazı sağlık sonuçları, bir lise örneği
Smartphone addiction among adolescents and some health outcomes: A high school example
- Tez No: 962808
- Danışmanlar: PROF. DR. SARP ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmanın amacı, Ankara ilinde bir devlet lisesindeki öğrencilerin akıllı telefon bağımlılığı (ATB) ve phubbing davranışı ile bazı sağlık ilişkilerini incelemektir. Tanımlayıcı kesitsel tipte gerçekleştirilen çalışma 2024-2025 eğitim öğretim yılında Ankara'da bir lisede öğrenim gören 15-18 yaşları arasındaki 460 öğrenciyle yapılmıştır. Verilerin toplanması, belirlenen ders saati içinde yüz yüze anket uygulama yolu ile yapılmıştır. Araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan veri toplama formu bazı sosyodemografik özelliklerin yanı sıra Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Ergenler İçin Kısa Formunu, Genel Phubbing Ölçeği Adolesan Versiyonunu, İskandinav Kas İskelet Sistemi Anketini ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formunu içermekteydi. Elde edilen verilere yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki-kare, t testi ve lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Erkek öğrencilerin %51,8'inin, kız öğrencilerin ise %63,2'sinin akıllı telefona bağımlı olduğu görülmüştür. Akıllı telefona bağımlı olan öğrencilerin %91,5'i orta aktif düzeyde, %8,5'i ise aktif düzeydeyken bağımlılığı olmayan öğrencilerde ise bu değerler sırasıyla %90,4 ve %9,6'dır. Öğrencilerin kas-iskelet sistemi şikayetlerine bakıldığında son 12 ayda omuz ağrısı ve son 7 günde bel ağrısı yaşama akıllı telefona bağımlı olan öğrencilerde daha sık bildirilmiştir. Boyun ağrısının da akıllı telefona bağımlı olan öğrencilerde iş yapmada engel oranı daha yüksek olduğu görülmüştür. Phubbing davranışının kişilerarası çatışma, kendinden izolasyon ve problem kabulü alt boyutları ile toplam puanlara bakıldığında akıllı telefon bağımlısı olan öğrencilerin puanları bağımlı olmayanlara göre daha yüksek bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre ATB adolesan yaş grubunda oldukça yüksek görülmektedir. ATB, phubbing davranışı, fiziksel aktivite ve kas- iskelet sistemi şikayetlerini de artırmaktadır. ATB yalnızca bireyi değil, toplumu ve halk sağlığını da ilgilendiren bir sorun haline gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The descriptive cross-sectional study was conducted with 460 students aged 15-18 who were enrolled in a high school in Ankara during the 2024-2025 academic year. Data collection was carried out through face-to-face surveys during designated class hours. The data collection form, prepared by the researcher based on a literature review, included some sociodemographic characteristics, as well as the Smartphone Addiction Scale Short Form for Adolescents, the General Phubbing Scale Adolescent Version, the Scandinavian Musculoskeletal System Questionnaire, and the International Physical Activity Questionnaire Short Form. The data obtained were analyzed using percentage, mean, standard deviation, chi-square, t-test, and logistic regression analysis. It was found that 51.8% of male students and 63.2% of female students were addicted to smartphones. Among students addicted to smartphones, 91.5% were moderately active and 8.5% were active, while among students not addicted to smartphones, these values were 90.4% and 9.6%, respectively. When examining students' musculoskeletal complaints, shoulder pain in the last 12 months and lower back pain in the last 7 days were reported more frequently among students addicted to smartphones. Neck pain was also found to be more prevalent among students addicted to smartphones, with a higher rate of impairment in work performance. When examining the subdimensions of phubbing behavior—interpersonal conflict, self-isolation, and problem acceptance—along with total scores, students with smartphone addiction scored higher than those without addiction. According to the research findings, SA is quite high in the adolescent age group. SA increases phubbing behavior, physical activity, and musculoskeletal complaints. SA has become a problem that concerns not only individuals but also society and public health.