Patellofemoral eklem morfolojisi parametreleri ile kondromalazi ve osteoartrit ilişkisinin ve progresyona etkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between patellofemoral joint morphology parameters and chondromalacia and osteoarthritis, and their impact on disease progression
- Tez No: 962807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE EMEKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Patellofemoral eklem (PFE), dizin ön bölümünü oluşturan ve hareket sırasında önemli yük transferlerinin gerçekleştiği bir yapıdır. Bu eklemdeki morfolojik bozukluklar, dengesiz yük dağılımına ve kıkırdak hasarına yol açabilir. Bu çalışmanın amacı, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) kullanılarak PFE morfolojisine ait çeşitli kantitatif parametrelerin patellofemoral osteoartrit (PFOA) ve patellar kondromalazi (KM) ile olan ilişkisini değerlendirmek ve bu morfolojik özelliklerin hastalık şiddeti ve progresyonuna etkilerini incelemektir. Bu amaçla, çalışmaya 2010–2024 yılları arasında farklı zamanda en az iki kez diz MRG tetkiki yapılan, toplam 232 hastaya ait 305 tetkik dahil edildi. PFE morfolojisi; Wiberg tipi, patella transvers çapı, sulkus açısı, lateral patellar tilt açısı, lateral ve medial troklear inklinasyon açıları, troklear derinlik, Insall - Salvati indeksi (ISI) ve patellofemoral indeks (PFI) ölçümleri ile değerlendirildi. PFOA ve patellar KM bulguları, MRG tabanlı Kellgren - Lawrence ve Modifiye Outerbridge sınıflamalarına göre derecelendirildi. Elde edilen veriler analiz edilerek morfolojik parametrelerle hastalık şiddeti ve progresyonu arasındaki ilişki belirlendi. Analizler sonucunda; ISI ve PFI'nın hem PFOA hem de KM şiddeti ile anlamlı ilişkili olduğu; troklear derinliğin ise PFOA progresyonu ile anlamlı ilişki gösterdiği saptandı. Wiberg tip I morfolojisinin patellar KM ve KM progresyonu açısından koruyucu etkisi olduğu bulundu. Aynı zamanda, yaş faktörünün hastalık şiddeti ve progresyonu üzerinde anlamlı etkisi olduğu gösterildi. Bulgular, PFE morfolojisinin patellar kıkırdak sağlığı üzerinde belirleyici rol oynayabileceğini ortaya koyarken; çalışmanın longitudinal tasarımı, zaman içindeki değişimlerin ve hastalık progresyonunun değerlendirilmesine olanak sağlamıştır. Sonuç olarak bulgular, MRG ile ölçülebilen morfolojik parametrelerin PFOA ve patellar KM için erken tanısal göstergeler olarak kullanılabileceğini ve yüksek riskli bireylerin belirlenmesinde yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The patellofemoral joint (PFJ) is a structure that forms the anterior part of the knee and plays a significant role in load transfer during movement. Morphological abnormalities in this joint can lead to uneven load distribution and cartilage damage. The aim of this study is to evaluate the relationship between various quantitative parameters of PFJ morphology and patellofemoral osteoarthritis (PFOA) and patellar chondromalacia (CM) using magnetic resonance imaging (MRI), and to investigate the effects of these morphological features on disease severity and progression. For this purpose, the study included 305 MRI scans from 232 patients who underwent at least two knee MRI scans at different times between 2010 and 2024. PFJ morphology was assessed through measurements of Wiberg type, patellar transverse diameter, sulcus angle, lateral patellar tilt angle, lateral and medial trochlear inclination angles, trochlear depth, Insall – Salvati index (ISI), and patellofemoral index (PFI). Findings of PFOA and patellar CM were graded using MRI-based Kellgren – Lawrence and Modified Outerbridge classifications. The collected data were analyzed to determine the relationships between morphological parameters and disease severity and progression. Analyses revealed that ISI and PFI were significantly associated with both PFOA and CM severity, while trochlear depth was significantly associated only with PFOA progression. Wiberg type I morphology was found to have a protective effect against patellar CM and CM progression. Age was also shown to have a significant effect on disease severity and progression. The findings suggest that PFJ morphology may play a key role in patellar cartilage health, and the longitudinal design of the study allowed for the evaluation of changes and disease progression over time. In conclusion, the results indicate that morphological parameters measurable via MRI can be used as early diagnostic markers for PFOA and patellar CM and may assist in identifying high-risk individuals.