Brychan and Welsh genealogy
Brychan ve Galler soybilimi
- Tez No: 962837
- Danışmanlar: PROF. HUW PRYCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bangor University-Prifysgol Bangor
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, öncelikle, Galler'deki Brycheiniog Krallığı'nın sözde-tarihsel kurucusu Brychan hakkındaki geç ortaçağ ve erken modern geleneğin, ortaçağ Galler'deki soybilim ve menkıbe geleneklerinin anlaşılması ışığında bir incelemesidir. ilk bölüm, modern antropolojik tekniklere atıfta bulunarak, hem Galler hem de daha geniş bağlamlarda tarihsel bir kaynak olarak soybilimlerinin doğasını tartışıyor. İkinci bölüm, Brychan geleneğinin gelişimini özetlemekte ve bir dizi ortaçağ ve modern el yazmasında korunan ilgili metinlerin metinsel tarihini göstermektedir. Olası bir sonuç sapı Ek III'te sunulmaktadır. Brychan'ın sözde çocuklarının listeleri bu bölümün konusudur ve aşağıdaki bölümde karşılaştırmalı çalışma geleneğin diğer öğelerine genişletilir: Brychan'ın kızlarının sözde“özellikleri”; üçlü malzeme ve Brychan/Cynog'un soyağacı. Ardından geleneğin tarihsel güvenirliliği ve diğer“Kelt”bölgelerinin menkıbelerine etkisi tartışılır. Son olarak, kısa bir sonuç, bölülüm, geleneğin Brycheiniog'un erken tarihi üzerindeki etkilerini tartışıyor.
Özet (Çeviri)
This dissertation is primarily a study of the late medieval and early modern tradition about Brychan, the pseudo-historical founder of the Welsh Kingdom of Brycheiniog in the light of an understanding of medieval Welsh genealogical and hagiographical conventions. The first section discusses the nature of genealogies as an historical source, both in the Welsh and wider contexts, with reference to modern anthropological technigues. The second section outlines the development of the Brychan tradition and illustrates the textual history of the relevant texts as preserved in a series of medieval and modern manuscripts. A possible resultant stemma is offered in Appendix III. The lists of Brychan's alleged children are the subjects of this section, and in the following section the comparative study is extended to other elements of the tradition: the so-called 'characteristics' of Brychan's daughters; the triadic material; and the pedigree of Brychan/Cynog. Then, the historical reliability of the tradition, and its influence on the hagiography of other 'Celtic' areas is discussed. Finally, a short concluding section discusses the implications of the tradition for the early history of Brycheiniog.