Yüksek gerilim enerji iletim hatları güzergâh planlamasında cbs tabanlı AHP – topsıs entegrasyonu: Osmanca – karasu hattı örneği
A gis‑based integration of ahp and topsis for route planning of high‑voltage power transmission lines: A case study of the Osmanca–karasu line
- Tez No: 962838
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNEVVER GİZEM GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Günümüzde artan nüfus, sanayileşme ve teknolojik gelişmeler, elektrik enerjisine olan talebi artırarak, enerjinin güvenli, sürdürülebilir, kesintisiz iletimini sağlayacak altyapı planlamasını zorunlu kılmaktadır. Yüksek gerilimli hatlarda güzergâh planlaması, mühendisliğin yanı sıra çevresel, hukuki ve idari unsurları da içeren disiplinli bir yaklaşım gerektirir. Bu çalışmada, Düzce ve Sakarya illeri arasında planlanan 154 kV Osmanca–Karasu Enerji İletim Hattı'nın güzergâh seçimi süreci ele alınmış, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) destekli Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve TOPSIS yöntemleri kullanılmıştır. Toplam 26 alt kriterin teknik ve çevresel açıdan değerlendirildiği çalışmada, en uygun güzergâh Alternatif C olarak belirlenmiştir. CBS tabanlı analizler ArcGIS 10.8 ve NetCAD 8.5 yazılımları ile gerçekleştirilmiştir. Belirlenen güzergâh için kamulaştırma, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ve teknik uygunluk süreçleri yürütülmüş, periyodik bakım, mühendislik analizleri ve doğal afet riskleri de dikkate alınmıştır. Sonuç olarak, AHP-TOPSIS entegrasyonu, bilimsel ve uygulanabilir bir temel sunarak sürdürülebilir enerji yatırımlarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With today's rising population, industrialization, and technological development, electricity demand continues to grow, making infrastructure planning essential to ensure safe, sustainable, and uninterrupted energy transmission. Route planning for high-voltage power transmission lines demands a disciplined approach encompassing engineering, environmental, legal, and administrative factors. This study examines the routing process for the 154 kV Osmanca–Karasu Power Transmission Line—planned between Düzce and Sakarya provinces—using GIS-supported Analytic Hierarchy Process (AHP) and TOPSIS methods. A total of 26 sub-criteria, both technical and environmental, were evaluated, and the most suitable route—Alternative C—was identified. GIS-based analyses were carried out using ArcGIS 10.8 and NetCAD 8.5 software. For the chosen route, land expropriation, Environmental Impact Assessment (EIA), and technical feasibility checks were conducted, considering periodic maintenance, engineering analysis, and natural disaster risks. Ultimately, integrating AHP–TOPSIS offers a scientific and practicable foundation for decision-making, contributing to sustainable energy investments.