Hodgkin lenfomalı hastalarda ara PET değerlendirmesindeki Deauville skorlamasının prognoza etkisi
Dec PET in patients with Hodgkin lymphoma the evaluation of the Deauville score
- Tez No: 962878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK SUNU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, Hodgkin Lenfomalı (HL) hastalarda tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde kullanılan ara PET (iPET) görüntülemelerine göre belirlenen Deauville skorunun hastalık prognozu üzerindeki etkisini değerlendirmektir. YÖNTEM: Çalışma, 2014–2023 yılları arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Kliniğinde HL tanısı almış 97 hastanın retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirilmiştir. Hasta verileri; demografik özellikler, laboratuvar bulguları (LDH, albumin, hemoglobin vb.), evreleme (Ann Arbor), histolojik alt tip ve tedavi protokolleri ile değerlendirilmiştir. Ara PET görüntülemeleri ile Deauville skorlaması yapılmış, bu skorların tedavi yanıtı ve prognoz üzerindeki ilişkisi istatistiksel analizlerle test edilmiştir. BULGULAR: Hastaların çoğunluğu (%82,5) 60 yaş altıydı ve %58,8'i erkekti. En sık gözlenen alt tip“Nodüler Sklerozan”(%53,6) idi. 2-3 yada 4 kür kemoterapi tedavisi sonrası ara PET skorları (iPET_DS) 1-2-3 olanlar, iPET_DS skorları 4-5 olanlara göre son PET'e (ePET) kıyasla tam metabolik regresyon oranları anlamlı düzeyde daha yüksekti (p < 0.001), bu da tedaviye yanıtın iPET_DS skorları 1-2-3 olanların prognozunun iPET_DS skorları 4-5 olanlara göre daha iyi olduğunu gösterdi. Albümin düzeyi ve tedaviye başlama süresi, Deauville skorlarıyla istatistiksel olarak anlamlı ilişki gösterdi (p < 0.05). SONUÇ: Deauville skorlaması, HL tedavisinin ortasında yapılan PET değerlendirmelerinde hastaların prognozunu öngörmede anlamlı bir araç olabilir. Özellikle erken dönemde tedaviye başlama ve biyokimyasal parametreler, prognoz açısından belirleyici olabilir.
Özet (Çeviri)
EFFECT ON PROGNOSISAIM: The aim of this study was to evaluate the effect of Deauville score determined according to interim PET imaging (iPET) on disease prognosis in patients with Hodgkin's lymphoma (HL). MATERIALS AND METHODS: The study was carried out by retrospectively reviewing 97 patients diagnosed with HL in the Haematology Clinic of Sakarya Training and Research Hospital between 2014 and 2023. Patient data were evaluated together with demographic characteristics, laboratory findings (LDH, albumin, haemoglobin, etc.), staging (Ann Arbor), histological subtype and treatment protocols. Deauville scoring was performed with interim PET imaging and the relationship of these scores on treatment response and prognosis was tested with statistical analyses. RESULTS: The majority of the patients (82.5%) were under 60 years of age and 58.8% were male. The most common subtype was 'Nodular Sclerosing' (53.6%). Post-treatment intermediate PET scores (iPET_DS) were significantly higher than final PET scores (ePET) (p < 0.001), indicating a high response to treatment. Albumin level and duration of treatment initiation showed statistically significant correlation with Deauville scores (p < 0.05). CONCLUSION: Deauville scoring may be a meaningful tool to predict the prognosis of patients in PET evaluations performed in the middle of HL treatment. Especially early treatment initiation and biochemical parameters may be determinative in terms of prognosis.