Social, cultural and architectural meaning of measum institution in relation with its conceptual backgrounds in history -proposal for a museum project at Dikmen valley-
  1. Tez No: 9631
  2. Yazar: L.ÇİĞDEM TACAL
  3. Danışmanlar: AYDAN BALAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
MÜZE KURUMUNUN TARİHTEKİ KAVRAMSAL TEMELLERİ IŞI?INDA SOSYAL, KÜLTÜREL VE MİMARİ YAPISI - DİKMEN VADİSİNDE BİR MÜZE PROJESİ ÖNERİSİ - L. Çiğdem TACAL Yüksek Lisans Tezi, Mimarlık Bölümü Tez Yöneticisi: ögr. Üye. Aydan BALAMiR Haziran 1990, 184 sayfa ÖZET Bu çalışma günümüz müzesinin kurumsal yapısı ve tarih boyunca dayandığı kavramsal temeller üzerine bir araştırmayı içermektedir. ilk bölüm, kavram olarak müzeciliğin ortaya çıkışı ve sosyo-kültürel faktörlerle oluşan evriminin incelenmesini kapsamaktadır. Bunu, daha sonraları yeni sosyo-kültürel gereksinimler çerçevesinde gelişen kurumsallaşma arayışının ve onun mimari yansımalarının bir değerlendirmesi izlemektedir. Bir sonraki bölümde yer alan günümüz müzesi karakterinin ve mimari kimlik arayışının tanımı, bu çalışmayı sonuçlandıracak bir proje önerisi için gerekli bilgi birikimini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu bölüm temelmüzecilik eğilimlerini örneklemek amacı ile proje etüdleri ile desteklenmiştir. Son bölüm ise, Türkiye 'deki müzeciliğin bugünkü durumu göz Önüne alınarak, kültürün yaygınlaştırılması süreci içinde toplumsal iletişim ve katılımın ön plana çıkarıldığı bir müze programının hazırlanmasını içerir. Bu program çerçevesinde“Dikmen Vadisi Çevre Geliştirme Projesi”bünyesinde bir müze binası önerisi geliştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Müze Organizasyonu/ sosyal, kültürel, mimari; Toplumsal iletişim, Kullanıcı Katılımı, Kültürün Yaygınlaştırılması vı
Özet (Çeviri)
SOCIAL, CULTURAL AND ARCHITECTURAL MEANING OF MUSEUM INSTITUTION IN RELATION WITH ITS CONCEPTUAL BACKGROUNDS IN HISTORY - PROPOSAL FOR A MUSEUM PROJECT AT 'DİKMEN VALLEY - L. Çiğdem TACAL M.S. in Architecture Supervisor: Inst. Aydan BALAMiR June 1990, 184 pages ABSTRACT This work is basically a research on the character of today's musuem institution. and.its conceptual roots in history. The first part of the work includes the origins of museology as a concept and its evolution in relation to socio-cultural factors. The second chapter covers an evaluation of the more recent works in search for institutionalization and its architectural expressions within the context of new social and cultural requirements. The definition of the character of today's museum and its search for architectural identity is the subject matter of the following third part aiming to set the framework for the social and architectural organization of a museum Hiproject proposal which will conclude this research. The third part also includes supportive case studies in order to illustrate the basic tendencies in museum design. The last fourth part of the work consists of the development of the program for a museum with the main goals of public communication and participation in the process of popularization of culture, considering the present situation in Turkey in the field of museum organization. With the use, of this program a Science and Technology Museum project proposal was developed within the context of the“Dikmen Valley Rehabilitation Project”. KEY WORDS: Museum Organization/ social, cultural, architectural; Public Communication, user Participation, Popularization of Culture. Science Code : 601.01.02 IV