COVİD-19 pandemisinin türkiye karayolu üstyapı inşaat maliyetlerine etkileri üzerine bir analiz
An analysis of the effects of the COVİD-19 pandemic on Turkish highway superstructure construction costs
  1. Tez No: 963152
  2. Yazar: HALİL EMRE TOSLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Economics, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de karayolu yapım ve bakım projelerinde kullanılan deneysel analizler, yapım iş kalemleri ve bakım faaliyetlerinin maliyet değişimlerini 2020–2025 yılları arasında kapsamlı bir biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, laboratuvar deney maliyetleri, bitüm sınıfları, motorin fiyatları, brent petrol fiyatları gibi sektörel veriler ile gram altın fiyatı, döviz kuru, asgari ücret ve kişi başına düşen GSYİH gibi makroekonomik göstergeler birlikte değerlendirilmiştir. Bulgular, pandemi sonrası küresel ekonomik dalgalanmaların ve Türkiye iç pazarındaki yüksek enflasyonun yol yapım ve bakım maliyetlerini dramatik biçimde artırdığını ortaya koymuştur. Alttemel, temel, binder ve aşınma tabakalarına yönelik laboratuvar deneylerinde ortalama %600'ün üzerinde maliyet artışı yaşanırken; sathi kaplama yolları ve bitümlü temel tabakalarda bu oran %500–%700 bandında gerçekleşmiştir. Plent-miks alttemel, temel ve bitümlü sıcak karışım tabaka yapımında ise maliyetler %800–%1000 arasında artış göstermiştir. FM2B2 (MC-30) ve FM3B2 (MC-800) gibi bitüm sınıflarında yaklaşık %500'lük fiyat artışları gözlenmiş; motorin fiyatları ise %643 oranında yükselerek yakıt ve lojistik maliyetlerinde ciddi baskı oluşturmuştur. Bu maliyet artışları, yalnızca sektörel dinamiklerle değil, aynı zamanda döviz kuru, enflasyon ve enerji piyasalarındaki dalgalanmalarla da güçlü şekilde ilişkilidir. Araştırma, maliyet yönetiminin yalnızca teknik parametreler üzerinden değil, makroekonomik göstergeler ve piyasa koşullarını da dikkate alan bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, maliyet tahminlerinin dinamik biçimde güncellenmesi, yerli üretim ve enerji verimliliği politikalarının desteklenmesi ve ihale sistemlerinin esnekleştirilmesi, karayolu projelerinde sürdürülebilirliğin sağlanması açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the cost changes of experimental analyses, construction work items, and maintenance activities in Turkey's highway construction and maintenance projects between 2020 and 2025. The research evaluates laboratory test costs, bitumen classes, diesel prices, Brent crude oil prices, and macroeconomic indicators such as gold price per gram, exchange rates, minimum wage, and GDP per capita. The findings reveal that post-pandemic global economic fluctuations and domestic high inflation in Turkey have dramatically increased road construction and maintenance costs. Laboratory testing costs for subbase, base, and binder layers increased by over 600%, while those for chip seal roads and bituminous base layers rose by 500–700%. Costs for plant-mix subbase, base, and hot mix asphalt layers increased by 800–1000%. Bitumen classes such as FM2B2 (MC-30) and FM3B2 (MC-800) saw price hikes of approximately 500%, and diesel prices rose by 643%, exerting significant pressure on fuel and logistics costs. These cost increases are strongly associated not only with sectoral dynamics but also with fluctuations in exchange rates, inflation, and energy markets. The study emphasizes the need to approach cost management not solely through technical parameters but also by integrating macroeconomic indicators and market conditions. Consequently, it highlights the importance of dynamically updating cost estimates, supporting domestic production and energy efficiency policies, and introducing flexible tender systems to ensure the sustainability of road infrastructure projects.