Preparatıon of metal nanopartıcles as catalysts ın theconversıon of carbon dıoxıde (CO₂) useful products
Preparation of metal nanoparticles as catalysts in theconversion of carbon dioxide (CO₂) useful products
  1. Tez No: 963151
  2. Yazar: GULISTAN BAQI SULAIMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hızlı endüstriyel büyüme, teknolojik ilerleme ve inovasyon, küresel karbon emisyonlarında kayda değer bir artışa neden olarak iklim değişikliği sorununun tırmanmasına katkıda bulunmuştur. Karbondioksit, ekosistemdeki aşırı bolluğu nedeniyle insan kaynaklı önemli emisyonlar arasında yer almaktadır. Nanoteknoloji ilerledikçe, nanomalzemeler kullanılarak CO2 'nin doğrudan yakalanması ve dönüştürülmesi için etkili bir yöntem olarak ortaya çıkmaktadır. Yeşil sentez, metal ve metal oksit nanopartiküllerinin oluşturulması için geleneksel tekniklere kıyasla daha iyi bir seçenek sunmaktadır. Diğer taraftan, yeşil kimya ve karbon ayak izi hedeflerine ulaşma perspektifinden bakıldığında, CO2 ve çeşitli epoksitlerin uygun koşullarda organik halkalı karbonatlara uygun katalizör varlığında dönüşümü oldukça önemli bir amaç olmuştur. Bu noktada, dayanıklı, kolay temin edilebilir, uygun fiyatlı, toksik olmayan ve işlevselleştirilebilir yeni metal oksit nanopartiküller (Fe3O4 , Ag and ZnO) hafif koşullar altında sentezlendi ve daha sonra yapıları farklı analitik tekniklerle (XRD, SEM, FT-IR, UV-Vis ve diğerleri) karakterize edildi. Daha sonra, bu metal oksit nanopartiküllerin yapıları ayrıntılı olarak ortaya konuldu ve CO2 yakalama özellikleri Brunauer-Emmett-Teller (BET) yöntemi kullanılarak araştırıldı. Ayrıca, bu metal oksit nanopartiküller, CO2 'nin farklı epoksitlerle birleşme reaksiyonunda atmosferik koşullar altında hedef beş üyeli halkalı karbonatları sentezlemek için katalizör olarak etkinlikleri açısından test edildi. Bu yöntem, karbon nötralizasyonu için toksik ve pahalı bir yöntem olan fosgen gazına alternatif olarak da kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Swift industrial growth, technological progress, and innovation have caused a notable increase in global carbon emissions, contributing to the escalating issue of climate change. Carbon dioxide is among the crucial human-made emissions because of its heightened overabundance in the ecosystem. As nanotechnology progresses, adsorption is emerging as an efficient method for directly capturing and conversion CO2 using nanomaterials. Green synthesis provides a better option compared to conventional techniques for the creation of metal and metal oxide nanoparticles. On the other hand, from the perspective of green chemistry and achieving carbon footprint targets, the conversion of CO2 and various epoxides to organic cyclic carbonates under favorable conditions in the presence of suitable catalysts has been a very important goal. In this point, durable, easily available, affordable, non-toxic and functionalizable novel metal-oxide nanoparticles (Fe3O4 , Ag and ZnO) were synthesized under mild conditions and then their structures were characterized by different analytical techniques (XRD, SEM, FT-IR, UV-Vis and others). Later, the structures of these metal oxide nanoparticles were revealed in detail and their CO2 capture properties were investigated using the Brunauer-Emmett-Teller (BET) method. Also, these metal oxide nanoparticles were tested for their effectiveness as catalysts to synthesize target five-membered cyclic carbonates under atmospheric conditions in the coupling reaction of CO2 with different epoxides. This method has also been used as an alternative to phosgene gas, a toxic and expensive method for carbon neutrality.