Terörizmle bağlantılı zararlar bakımından idarenin sorumluluğu
Administration's liability for damages related to terrorism
  1. Tez No: 963218
  2. Yazar: EREN CENAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
Siyasal amaçlara ulaşmak için bir strateji olarak kullanılan terörizm, sivil kimseler ile kamu görevlilerinin şahıs ve mal varlıklarında eksilmeler meydana getirmektedir. Günümüzde devletlerin terörizmle ilgili olarak uğraşı alanlarından bir tanesini, bu eksilmelerin nasıl giderileceği sorunu oluşturmaktadır. Terörizm mağdurlarının desteklenmesine ilişkin olarak devletlerin geliştirmiş olduğu bir takım programlar bulunmaktadır. Ülkemizde de bu eksilmelerin telafi edilmesine ilişkin, Devletin dâhil olduğu bazı yollar bulunmaktadır. İşbu çalışmada, yargısal ve idari yöntem adı verilen bu yollar ortaya konulmaya, bu yollar arasında yargı uygulaması ile oluşan örüntüler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte, terörizm mağdurlarının desteklenmesine yönelik uluslararası ve karşılaştırmalı hukuktaki gelişmeler ve bunların iç hukukumuza etkileri incelenmiştir. Yine ana konuyu beslemesi nedeniyle terörizmin bizatihi kendisine ilişkin meselelere gerektiği kadar yer verilmiştir. Tüm bunlar, yerli ve yabancı literatürün ve özellikle yargı uygulamasına ilişkin çok sayıda kararın taranması ile yapılmıştır. Bu araştırma ve incelemeler; terörizm mağdurlarının, zararlarının giderilmesi konusunda Devletin dâhil olduğu yöntemler ile desteklenmesinin insanlık ailesinin ortak hakkaniyet ve nasafet duygusunu yansıttığı, sosyal risk ilkesinin iskeletinin Anayasaya uygun şekilde yeniden kurulması gerektiği, 5233 sayılı Kanunun uygulanmasına yönelik yasal ve yapısal bir takım reformlara ihtiyaç duyulduğu çıktılarını vermiştir.
Özet (Çeviri)
Terrorism, used as a strategy to achieve political goals, causes losses in the personal and property assets of civilians and public officials. One of the areas where states today deal with terrorism is the problem of how to compensate these losses. There are a number of programs developed by states to support victims of terrorism. In our country, there are some ways in which the State is involved to compensate for these losses. In this study, these ways, called judicial and administrative methods, are tried to be revealed and the patterns formed by judicial practice between these methods are tried to be determined. In addition, developments in international and comparative law regarding the support of victims of terrorism and their impact on our domestic law were examined. Again, issues related to terrorism itself have been given as much space as necessary, as they feed the main theme. All of this has been done by scanning domestic and foreign sources and especially numerous decisions regarding judicial practice. These studies and investigations have reached the conclusions that supporting victims of terrorism through methods involving the State in compensating for their losses reflects the common sense of justice of human family, that the framework of the social risk principle should be re-established in accordance with the Constitution, and that a number of legal and structural reforms are needed for the implementation of Law No. 5233.