Türkiye'de iklim değişikliği ve kırsal kalkınma ilişkisinin analizi: GMM yaklaşımı
Analysis of the relationship between climate change and rural development in Turkey: The GMM approach
  1. Tez No: 963217
  2. Yazar: NAZAN AVCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL YAYLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Günümüzde kırsal kalkınma kavramının çok boyutlu olduğu, sorunların merkezden değil aşağıdan yukarıya bir kalkınma anlayışıyla çözülmesi gerektiği genel kabul görmektedir. Bu görüş çerçevesinde kırsal alanların kendine özgü özellikleri dikkate alınarak oluşturulan politikalar, kırsal kalkınma için büyük öneme sahiptir. Bununla beraber, kırsal alanların mevcut kalkınma sorunlarının iklim değişikliğinin olumsuz etkileri nedeniyle giderek artacağı da öngörülmektedir. Bu nedenle, çalışmada kırsal kalkınma ve iklim değişikliği arasındaki karşılıklı etkileşimlerin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda öncelikle Türkiye'de kırsal alan tanımlamasına yönelik olarak il bazında kırsal alanlar belirlenmiştir. Daha sonra, kırsal alanlardaki yaşam standartlarını temsil eden çok sayıdaki değişkenle Temel Bileşenler Analizi (PCA) yöntemi kullanılarak il bazında kırsal kalkınma endeksi hesaplanmıştır. Ayrıca, iklim değişikliğini temsil etmek üzere Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan iklim olayları verileri ile her bir il için iklim değişikliği endeksi de hesaplanmıştır. 2008-2021 dönemi için hesaplanan kırsal kalkınma endeksi ve iklim değişikliği endeksi arasındaki ilişkilerin tahmini iki ayrı ekonometrik model ile gerçekleştirilmiştir. Birinci modelde iklim değişikliği endeksi, girişimcilik sayısı, transfer harcamaları, kadın yüksek okul mezun sayısı, illerin aldığı göç ve illerin verdiği göç değişkenlerinin kırsal kalkınma endeksi üzerindeki etkileri; ikinci modelde ise kırsal kalkınma endeksi, dağıtılan su miktarı, çevre vergileri, illerin aldığı göç ve illerin verdiği göçün iklim değişikliği üzerindeki etkileri test edilmiştir. Bu ilişkilerin tahmininde Panel GMM yöntemi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki Eşbütünleşme ilişkisinin varlığı test edildikten sonra Dimistrescu- Hurlin Nedensellik testi uygulanmıştır. Genel olarak bulgular, kırsal kalkınmanın iklim değişikliği üzerinde negatif etkisinin olduğunu gösterirken iklim değişikliği de kırsal kalkınmayı negatif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Today, rural development is widely recognized as a multidimensional concept that requires bottom-up approaches tailored to local needs rather than centralized solutions. Within this framework, policies that consider the specific characteristics of rural areas are crucial. However, rural regions are increasingly vulnerable to adverse impacts of climate change, which threatens to worsen existing development challenges. This study aims to examine the interaction between rural development and climate change in Turkey. First, rural areas were identified at the provincial level based on Turkey's official rural area definition. A Rural Development Index (RDI) was constructed using Principal Component Analysis (PCA) with several indicators reflecting rural living standards. In parallel, a Climate Change Index (CCI) was generated for each province using meteorological data obtained from the General Directorate of Meteorology. To assess the relationship between rural development and climate change for the 2008-2021 period, two econometric models were employed. The first model analyzed the effects of the climate change index, entrepreneurship, public transfer expenditures, female higher education graduates, in-migration, and out-migration on rural development. The second model examined the effects of rural development, water distribution, environmental expenditures, and migration flows on clime change. Panel GMM estimation was used, followed by cointegration testing and the Dumitrescu-Hurlin causality test. Findings indicated a bidirectional but adverse relationship: while climate change negatively influences rural development activities also contribute to environmental degradation.