Aydınlık Dergisi (1921-1925) sistematik indeks ve edebî ürünlerin incelenmesi
Aydınlık Journal (1921–1925): Systematic index and analysis of literary works
- Tez No: 963226
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DOĞRAMACIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE NİHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmamızda 1921-1925 yılları arası yayın faaliyeti gösteren Aydınlık dergisinde, yer alan hikâye ve şiirleri yapı ve tema bakımından ele alarak, derginin genel sistematik indeksini ve türlerine göre dizin çalışmasını yaptık. 104 yıldır yayın hayatına devam eden Aydınlık, bu tarihsel süreçte gazete veya dergi olarak şekilsel olarak değişiklik gösterse de yayın politikasında bir değişiklik olmamıştır. Sosyalist içerikleri ve makaleleri ile ön plana çıkan dergi, edebiyat ve kültür içerikleri, çeviri hikâye ve çeviri şiirleri ve diğer yazınsal türleri ile Türk edebiyatı açısından daha önce incelenmemiş olduğundan, bu çalışma önem arz etmektedir. İçerisinde yüze yakın ismin yazdığı dergide, yüzü aşkın imzasız yazı bulunmaktadır. Toplumcu gerçekçi anlayışı benimseyen dergide, başta Nazım Hikmet olmak üzere bu anlayışı benimseyen farklı yazarlar tarafından da eserler kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have examined the stories and poems in Aydınlık magazine (1921) in terms of structure and theme, and have conducted a general systematic index and index study according to their types. Aydınlık, which has been in publication for 104 years, has changed in terms of form as a newspaper or magazine in this historical process, but there has been no change in its publication policy. The magazine, which stands out with its socialist content and articles, has not been examined before in terms of our literature with its literary and cultural content, translated stories and translated poems and other literary genres, so this study is important. The magazine, which has nearly a hundred names written in it, contains more than a hundred unsigned articles. The magazine, which adopts the socialist realist approach, has also written works by different writers who adopted this approach, especially Nazım Hikmet.