The Compatibility of Turkey with European Union in regards to Corporate Taxation
Kurumlar Vergisi bakımından Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyumu
- Tez No: 963225
- Danışmanlar: PROF. RAINER PROKISCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universiteit Maastricht
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Vergi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yüksek lisans tezim, Türkiye ve Avrupa Birliği'nin (AB) kurumlar vergisi açısından uyumunu analiz etmektedir. Üye ülkelerdeki farklı vergi uygulamalarının, kurumlar vergisi uyumunu zorunlu kılmış olduğu farkındalığıyla bu tez çalışması, ilk olarak kurumlar vergisi uyumunun AB nezdinde gerekliliğine vurgu yaparak, bunun Ortak Piyasa sisteminin düzgün işleyebilmesi için hayati önemi haiz olduğunu belirtmektedir. Çalışma, ayrıca, Birlik içindeki farklı vergi sistemlerinin entegrasyonunu sağlamak için ne tür ilerlemelerin kaydedildiğini gelinen noktayı göstermek adına gözler önüne sermektedir. Avrupa Adalet Divanı'nın kurumlar vergisi uyum çalışmalarındaki önemli rolüne de atıfta bulunulmaktadır. Diğer taraftan, söz konusu tez, Türk kurumlar vergisi sisteminin AB vergi sistemi ile uyum durumunu tartışmaktadır. Türk kurumlar vergisi sisteminin AB'ye uyumunun ne için gerekli olduğu ve bu iki vergi sisteminin ne derece uyumlu oldukları detaylı olarak irdelenmektedir. Bu amaçla, ilk olarak Türkiye-AB ilişkilerinin kaydettiği süreç anlatılarak Türkiye'nin AB'ye katılım şartları kapsamında yüklenmiş olduğu sorumluluklara yer verilmiştir. Müteakiben, Türk kurumlar vergisinin genel bir görünümü, yeni Kurumlar Vergisi Kanunu altında bazı Türk kurumlar vergisi yeni kavram ve uygulamalarını da içerecek şekilde sunulmuş, AB mevzuatıyla uyumlu ve uyumsuz taraflar detaylı olarak karşılaştırmalı biçimde ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of my thesis hints at harmonization in corporate tax system of Turkey and the European Union (EU). Harmonization in corporate taxation is vital for the EU as it consummates the requirements of the common market. This may plug in problems pertaining to the taxation which crop up from different applications by the different Member States. My study on the topic under question dilates upon achievements made so far in concern with the integration of variant tax systems in the EU. The role of the European Court of Justice (ECJ) in this regard has also been analysed. On the other hand, this thesis discusses whether Turkish corporate tax system is consistent with the EU tax system. For this purpose, Turkey-EU relations have been introduced firstly to address what responsibilities Turkey has taken over in the framework of EU accession requirements on its way of full-fledge membership. Then, general overview of corporate tax system has been carried out keeping in view newly-introduced corporate tax law. Finally, the issue of consistency/inconsistency with EU law has been delved in, analysing certain Turkish corporate tax features.