Futbolcularda FİFA 11+ ısınma programı ile kombine edilmiş fizyoterapi temelli ısınma yöntemlerinin bazı performans parametreleri üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of physiotherapy based warm-up methods combined with FIFA 11 + warm-up program on some performance parameters in football players
  1. Tez No: 963235
  2. Yazar: İNAN ATIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, sedanter bireylere uygulanan core antrenman egzersizlerinin seçilmiş motorik ve fizyolojik parametreler ile egzersiz algısı üzerine etkisini belirlemek adına randomize kontrollü, ön test – son test tasarımlı deneysel çalışma modeli olarak yapılmıştır. Araştırma Iğdır Üniversitesi BESYO öğrencileri arasından seçilen en az 3 yıldır lisanslı olarak futbol oynayan 19-22 yaş aralığında 19 katılımcı ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri 01.10.2025- 30.11.2025 tarihleri arasında BESYO spor salonunda alınmıştır. FIFA 11+ ısınma programı uygulanan katılımcıların seçili motorik ve fizyolojik parametre ölçümleri yapılmış, sonrasında da farklı günlerde sırasıyla FIFA 11+ ısınma programıyla kombine edilen kuru kupa uygulaması, graston tekniği uygulaması ve vakum enterferans uygulaması yapılarak aynı ölçümler tekrar edilmiştir. Fizyoterapi temelli yöntemler katılımcıların quadriceps ve hamstring kaslarına uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a randomized controlled, pre-test - post-test designed experimental study model to determine the effects of core training exercises applied to sedentary individuals on selected motor and physiological parameters and exercise perception. The research was conducted with 19 participants between the ages of 19-22, selected from Iğdır University BESYO students who have been playing football with a license for at least 3 years. The data of the research were taken between 01.10.2025 and 30.11.2025 in the BESYO gym. Selected motor and physiological parameter measurements were made on participants who underwent the FIFA 11+ warm-up program, and then the same measurements were repeated on different days by applying dry cupping, graston technique and vacuum interference combined with the FIFA 11+ warm-up program, respectively. Physiotherapy-based methods were applied to the participants' quadriceps and hamstring muscles.