Davranışsal finans ve risk iştahı: Borsa İstanbul üzerine inceleme
Behavioral finance and risk appetite: An examination of Borsa Istanbul
  1. Tez No: 963241
  2. Yazar: MAHMUT ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırmam, Borsa İstanbul'daki bireysel yatırımcıların davranışsal finans eğilimlerini ve risk iştahını incelemeyi amaçlamaktadır. Geleneksel finans teorilerinin rasyonel yatırımcı varsayımını sorgulayan davranışsal finans yaklaşımını benimseyerek, yatırımcıların psikolojik ve bilişsel önyargılarını anlamaya odaklanmıştır. Tezin önemi, borsa İstanbul'da yatırım yapan yerel yatırımcı davranışlarını derinlemesine analiz etmesinden kaynaklanmaktadır. Araştırmada, davranışsal eğilimler ve risk iştahı hem likert hem de senaryo bazlı olarak değerlendirilmiştir. Anket yöntemi ve istatistiksel analiz teknikleri kullanılarak veri toplanmış ve analiz edilmiştir. Bulgular, Borsa İstanbul'da yatırım yapan ve ankete katılan yatırımcıların davranışsal önyargılardan önemli ölçüde etkilendiğini, demografik faktörlerin yatırım kararlarında belirleyici olduğunu ve ekonomik belirsizliklerin risk iştahını şekillendirdiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, davranışsal finansın finansal okuryazarlık ve yatırımcı eğitimi politikalarının geliştirilmesinde önemli bir araç olabileceği vurgulanmıştır. Çalışma, yerel bağlamda davranışsal finans literatürüne katkı sunmayı ve gelecekteki araştırmalara yön göstermeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the behavioral finance tendencies and risk appetite of individual investors in Borsa İstanbul. Adopting a behavioral finance approach that challenges the rational investor assumption of traditional finance theories, it focuses on understanding investors' psychological and cognitive biases. The significance of the thesis lies in its in-depth analysis of the behaviors of local investors in Borsa İstanbul. The research evaluates emotional and cognitive behavioral tendencies, using both Likert scale and scenario-based methods, integrated with demographic factors (age, gender, income, education) influencing risk appetite. Data were collected and analyzed through surveys and statistical analysis techniques. The findings reveal that Turkish investors are significantly influenced by behavioral biases, demographic factors play a decisive role in investment decisions, and economic uncertainties shape risk appetite. In conclusion, behavioral finance is highlighted as a crucial tool for developing financial literacy and investor education policies. The study aims to contribute to the behavioral finance literature in a local context and guide future research.