Gençlik merkezleri faaliyetlerine katılım sağlayan gençlerin algılanan hizmet kalitesi ile memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the perceived service quality and satisfaction levels of youth participating in youth center activities
  1. Tez No: 963242
  2. Yazar: SELMAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YILMAZ ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma ile Gümüşhane ilinde bulunan Gençlik Merkezlerindeki faaliyetlere katılan gençlerin algılanan hizmet kalitesi ile memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişki incelenecektir. Araştırmanın evrenini, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki gençlik merkezleri katılımcıları, örneklem grubunu ise Gümüşhane Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü (GSİM)'ne bağlı olan gençlik merkezlerindeki katılımcı bireyler içerisinden kolay örneklem modeli ile seçilen 15-29 yaş aralığındaki 347 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma gurubuna Yıldız ve Çoban (2020) tarafından geliştirilen“Gençlik Merkezleri Memnuniyet Ölçeği (GMMÖ)”ve Aycan (2005: 105-107) tarafından geliştirilen“Gençlik Merkezlerinde Algılanan Hizmet Kalitesi Ölçeği (GMAHKÖ)”uygulanmıştır. Verilerin analizinde merkezi eğilim ölçülerinden olan yüzde dağılımları, frekanslar ve aritmetik ortalama ile istatistiksel analiz türlerinden olan betimsel tanımlayıcı analizleri, korelasyon ve regresyon analizleri, T-Testi, ANOVA testi analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonunda katılımcıların memnuniyet düzeyleri ile algılanan hizmet kalitesi arasında cinsiyet, yaş, eğitim durumu, doğum yeri özelliklerine göre anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilirken, medeni durum değişkenine göre ve meslek durumu değişkenine göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bununla birlikte gençlik merkezi yeri ve gençlik merkezi üyelik süresi özelliklerine göre anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilirken, gençlik merkezinde geçirilen saat değişkenine göre gruplar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların memnuniyet düzeyi ile algılanan hizmet kalitesi arasında anlamlı ve güçlü pozitif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study will examine the relationship between the perceived service quality and satisfaction levels of young people participating in the activities of Youth Centers in Gümüşhane province. The universe of the study consists of the participants of the youth centers under the Ministry of Youth and Sports, and the sample group consists of 347 participants between the ages of 15-29, selected with a convenience sampling model from among the participants at the youth centers affiliated to the Gümüşhane Provincial Directorate of Youth and Sports (PDYS). In the study, the survey method, which is one of the quantitative research methods, was used as the data collection tool. The“Youth Centers Satisfaction Scale”(YCSS) developed by Yıldız and Çoban (2020) and the“Perceived Service Quality Scale in Youth Centers”(PSQSYC) developed by Aycan (2005: 105-107) were applied to the research group. In the analysis of the data, percentage distributions, frequencies and arithmetic mean, which are measures of central tendency, and descriptive descriptive analyses, correlation and regression analyses, T-Test, ANOVA test analyses, which are types of statistical analyses, were used. At the end of the research, it was determined that there was no significant difference between the satisfaction levels of the participants and the perceived service quality according to gender, age, education level, and place of birth, while a statistically significant difference was determined between the groups according to the marital status variable and according to the occupational status variable. However, while no significant difference was found in terms of the youth center location and youth center membership duration, a significant difference was found between the groups in terms of the hours spent in the youth center variable. In addition, a significant and strong positive relationship was found between the satisfaction level of the participants and the perceived service quality.