Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarının inme vakalarına yaklaşım ve yönetim ölçeğinin geliştirilmesi
Development of prehospital emergency health services workers approach and management scale to stroke cases
  1. Tez No: 963300
  2. Yazar: MEHMET GÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SEVİNÇ POSTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, hastane öncesi dönemde yaşanan gecikmeleri azaltmak için, acil sağlık ekiplerinin inme vakalarını doğru şekilde tanıma, değerlendirme ve müdahale etme becerilerini geçerli ve güvenilir biçimde ölçebilecek bir ölçek tasarlamaktır. Bu araştırma, betimsel nitelikte tasarlanmış olup çalışma grubunu hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görev yapan personel oluşturmaktadır. Katılım süreci tamamen gönüllülük ilkesine dayandırılmıştır. Bu nedenle, araştırmada yer alan örneklem amaçlı örnekleme yöntemi kapsamında değerlendirilmiştir. Veri toplama amacıyla, araştırma konusu doğrultusunda hazırlanmış ve toplam 26 maddeden oluşan aday ölçme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, istatistiksel analizler için SPSS 26.0 ve AMOS 24 yazılımlarına aktarılmıştır. Analiz sürecinde sırasıyla açıklayıcı faktör analizi , güvenirlik analizi , doğrulayıcı faktör analizi ve ölçeğin birleşim ve ayrışım geçerliliği analizleri uygulanmıştır. Bu süreçte katılımcıların ölçekten elde ettikleri puanlar ile yaş, cinsiyet, mesleki deneyim gibi demografik özellikleri arasındaki ilişkiler, karşılaştırmalı istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, geliştirilen ölçeğin iki faktörlü bir yapıya sahip olduğu ve 16 maddeden oluştuğu belirlenmiştir. Bu yapının geçerliliği, doğrulayıcı faktör analizi ile teyit edilmiştir. Ölçeğin güvenilirlik değeri 0,951 olarak saptanmıştır. Gerçekleştirilen örnek uygulama bulgularına göre, inme konusunda eğitim almış ve alanla ilgili güncel yayınları takip eden katılımcıların, ölçekten elde ettikleri puanların diğer katılımcılara kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan örneklem grubuna ait veriler doğrultusunda, bu ölçeğin hastane öncesi acil sağlık personelinin inme vakalarına yönelik yaklaşımlarını geçerli ve güvenilir bir şekilde ölçebildiğini ortaya koymuştur. Daha başarılı bir inme yaklaşımı için inme eğitiminin mevcut modül eğitim programlarına entegre edilmesi veya bağımsız bir eğitim modülü olarak tasarlanmalı ve periyodik olarak güncellenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design a scale that can validly and reliably measure emergency medical teams' ability to accurately recognize, assess, and intervene in stroke cases to reduce delays in the prehospital setting. This study is descriptive in nature, and the study group consists of prehospital emergency medical services personnel. Participation was entirely voluntary. Therefore, the sample in this study was evaluated using a purposive sampling method. A 26-question candidate measurement form, designed specifically for the research topic, was used during the data collection process. The data were transferred to SPSS 26.0 and AMOS 24 for statistical analysis. Exploratory factor analysis, reliability analysis, confirmatory factor analysis, and convergent and discriminant validity analyses were applied during the analysis. During this process, the relationships between participants' scale scores and demographic characteristics such as age, gender, and professional experience were evaluated using comparative statistical methods. Analyses revealed that the developed scale had a two-factor structure and consisted of 16 items. The validity of this structure was confirmed by confirmatory factor analysis. The scale's reliability was determined to be 0.951. Based on the sample application findings, participants who received training on stroke and followed current publications in the field had higher scale scores than other participants. Data from the participating sample group demonstrated that this scale can validly and reliably measure prehospital emergency medical personnel's approach to stroke cases. For a more successful stroke approach, stroke education should be integrated into existing module training programs or designed as a standalone training module and periodically updated.