Exploring the combination of ai-powered writing assistants and the teacher-written feedback in EFL writing classes
EFL yazma sınıflarında yapay zeka destekli yazma asistanları ile öğretmen geri bildirimlerinin kombinasyonunun incelenmesi
- Tez No: 963456
- Danışmanlar: DR. HÜLYA YUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dil öğretimi ve öğrenimi alanında, yazılı düzeltici dönüt, dil hatalarının düzeltilmesi ve dil becerilerinin geliştirilmesi açısından önemli bir araç olarak kabul edilmektedir. Ancak, özellikle kaynakların ve öğretim süresinin sınırlı olduğu durumlarda, bu uygulama eğitimciler için hâlâ zorluk teşkil etmektedir. Grammarly gibi yapay zekâ destekli yazma asistanı araçları (AI-WAs), bu soruna yönelik çözümlerden biri olarak görülmektedir. Bununla birlikte, bu konuda henüz bir fikir birliği bulunmamaktadır. Bazı araştırmacılar, öğretmen tarafından sağlanan düzeltici dönütün yazma becerilerini geliştirmede çok etkili olduğunu, özellikle içerik ve organizasyonu geliştirmede kişiselleştirilmiş rehberlik sunduğunu savunurken; diğerleri, AI-WAs araçlarının dilbilgisi, yazım, kelime kullanımı ve noktalama hatalarını anında düzelterek yazma yeterliliğinde anlamlı gelişmeler sağladığını ileri sürmektedir. Ancak, AI-WAs ile öğretmen dönütünün bir arada kullanımını inceleyen ampirik çalışmalar oldukça sınırlıdır. Her iki tür dönütün de avantajları olduğu düşünüldüğünden, bu çalışma yazma becerisini geliştirmede AI-WAs ile öğretmen dönütünün bir arada kullanımını incelemek amacıyla tasarlanmıştır.Çalışma, bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık okulunda yürütülmüş ve sekiz haftalık bir program kapsamında , yabancı dil olarak İngilizce (EFL) öğrenen 50 Türk öğrenci yer almıştır. Bu süreçte öğrenciler üç farklı görüş paragrafı yazmıştır. Katılımcılar iki gruba ayrılmıştır: bir grup yalnızca öğretmenden dönüt alırken, diğer grup önce öğretmenden, ardından Grammarly aracılığıyla dönüt almıştır. Her iki grup da her dönüt döngüsünün ardından metinlerini revize etmiştir. Veriler ön test ve son test yoluyla toplanmıştır. Sonuçlar, yapay zekâ dönütünün doğruluk açısından daha etkili olduğunu, yalnızca öğretmen dönütünün ise kelime dağarcığı gelişimine daha fazla katkı sağladığını göstermiştir. Her iki dönüt türünün birleştirilmesi genel bir gelişim sağlamış ve cinsiyet farklılıklarının birleşik dönüt grubunda azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world of language teaching and learning, written corrective feedback (WCF) has been acknowledged as a significant tool for correcting language errors and enhancing language skills. However, it remains challenging for educators, especially in situations where resources and teaching time are constrained. AI-powered writing assistants (AI-WAs), like Grammarly, are considered solutions to these issues. Still, there is no consensus on this matter. Some believe that teacher's corrective feedback is very effective in improving writing, as it provides personalized guidance, particularly in improving content and organization, whereas others argue that AI-WAs lead to significant improvements in writing proficiency, as they instantly correct grammar, spelling, vocabulary use, and punctuation mistakes. However, few empirical studies explore the combination of AI-WAs and teacher's corrective feedback. Since both are believed to have their advantages, this study was designed to explore the combination of AI-WAs with teacher-written feedback in improving writing. This study was conducted at a foundation English preparatory school, involving 50 English as a Foreign Language (EFL) Turkish students in an eight-week program where they wrote three opinion paragraphs. The participants were divided into two groups: one group received feedback from only the teacher, while the other group received a combination of teacher-written feedback followed by Grammarly. Both groups revised their work after each feedback cycle. Data were collected through a pre-test and a post-test. The results showed that AI feedback was more effective for accuracy, while teacher-only feedback contributed more to vocabulary development. The combination of both led to overall improvement, with gender differences reduced in the combined group.