Toplumsal ve kültürel bağlamda 20. yüzyıl Avrupa resminde bireysel anlatımlar
Individual expressions in social and cultural context in the 20th century European painting
- Tez No: 963483
- Danışmanlar: PROF. LEYLA VARLIK ŞENTÜRK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
20. yüzyıl Avrupa'sında sanayi alanında yaşanan gelişmeler büyük dönüşümlerin yaşanmasına sebep olmuş ve bu dönüşümler toplumsal anlamda yeni bir yapılanmanın da kapılarını aralamıştır. Bunun yanı sıra toplumsal açıdan yaşanan sancılı sürecin kaynaklarından olan, Avrupa'da tüm şiddetiyle hissedilen dünya savaşları ve Amerika'da başlayıp Avrupa'ya yayılan ekonomik kriz yılları da dönemin karakteristiğinin oluşmasında önemli bir role sahiptir. Bu nedenle araştırmada; çağa şekil veren önemli olaylardan bahsedilmiş, 20. yüzyılın eleştirildiği noktalar üzerinde durulmuş, özellikle bu konu üzerine araştırmalar yapan sosyologlar, düşünürler ve tarihçilerin görüşlerine yer verilerek döneme dair genel bir tespit yapılması amaçlanmıştır. 20. yüzyılın sanat anlayışı olan“Modern Sanat”içinde bulunduğu dönemin ve coğrafyanın yaşadığı dönüşüme paralel bir yol haritası izlemesi sebebiyle çağın koşulları ile olan ilişkileri üzerinden değerlendirilmiş ve içerisinde yer alan farklı birçok anlayış ve anlatım dilinden bahsedilerek modern sanatın genel çerçevesi çizilmiştir. Sonrasında dönemin toplumsal, kültürel ve siyasal açıdan eleştirisini içeren modern resim sanatı örnekleri incelenerek, hem 20. yüzyıl Avrupa'sına sanatçıların gözünden bir pencere açılmış hem de dönemin resim sanatı incelenen bu eserler üzerinden yapılan tespitler ve alıntılarla açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The developments experienced in the field of industry in 20th-century Europe led to the emergence of substantial transformations, and these transformations opened the door for a new structuring process in the social sense. In addition to these, among the origins of the painful era experienced by societies, the violence of the World Wars witnessed in Europe and the years of economic crisis starting in the United States and spreading to Europe also had a significant role in the formation of the characteristics of the period. This is why, in this study, significant events shaping the period are discussed, issues over which the 20th century is criticized are focused on, and it is aimed to provide a general insight into the period by including the views of especially sociologists, philosophers, and historians researching these issues.“Modern Art”, which is the art philosophy of the 20th century, is described through its relationships with the conditions in the period because it follows a path in parallel with the transformation of the era and geography it is in, and a general framework of modern art is presented by revealing several different approaches and narratives in it. After this, by examining examples of modern paintings that involve the critique of the period from social, cultural, and political perspectives, not only is a window opened to 20th-century Europe through the eyes of artists, but the art of painting in the period is also aimed to be explained with findings and citations regarding these works