Periodontitis hastalarında alt 1.molar dişlerin kök yüzey alanı ve hacminin 3D Doctor yazılımı ile değerlendirilmesi ve kök morfolojisi ile periodontal yıkım düzeyi arasındaki ilişkinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of root surface area and volume of mandibular first molars in periodontitis patients using 3D Doctor software and assessment of the relationship between root morphology and periodontal destruction level through cone-beam computed tomography images
  1. Tez No: 963775
  2. Yazar: ALP CAN DULDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CEVDET AKMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sağlıklı/gingivitis ve periodontitisli bireylerde alt birinci molar dişlerin kök morfolojisini incelemek; Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) ve 3D-Doctor yazılımı kullanılarak kök hacmi ve yüzey alanı ölçümleri ile periodontal yıkım arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Ayrıca, kök boyu, kök gövde uzunluğu ve farklı seviyelerdeki kök genişliklerinin periodontal hastalık şiddetiyle ilişkisinin araştırılmasıdır. Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na başvuran hastalara ait KIBT görüntüleri ve klinik muayene verileri geriye dönük olarak değerlendirildi. KIBT üzerinden kök uzunluğu, kök genişliği, kök gövde uzunluğu ve kemik kaybı miktarı değerlendirildi. Kök yüzey alanı ve kök hacmi hesaplaması için 3 boyutlu modelleme yazılımı olan 3D Doctor Uygulaması kullanıldı. Tüm analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi %95 güven aralığına göre belirlendi. Araştırmaya dahil edilen 56 hastanın %56'sı kadın iken, %44'ü erkekti. Kontrol grubunda 17 diş, Grup 1' de 21, Grup 2'de 19, Grup 3'te ise 22 alt 1. Molar incelendi. Tomografi üzerinden yapılan ölçümlerde Grup 0'daki dişlerin mezial kök uzunluğu ortalama 14±1,5 mm, distal kök uzunluğu 13,1±1,6 mm; Grup 1' deki dişlerin mezial kök uzunluğu ortalama 14,2±1,1mm, distal kök uzunluğu ortalama 13,6±1,5mm; Grup 2'deki dişlerin mezial kök uzunluğu ortalama 13,5±1,4 mm, distal kök uzunluğu ortalama 12,5±1,5mm; Grup 3'teki dişlerin mezial kök uzunluğu ortalama 14,4±1,7 mm, distal kök uzunluğu ortalama 13,4±1,4 mm ölçüldü. Kemik kaybı yüzdesi her diş için mezial ve distal köklerde ayrı ölçümler şeklinde hesaplandı. Grup 0'daki dişlerin mezial kemik kaybı yüzdesi ortalama 0±0, distal kemik kaybı yüzdesi 0±0; Grup 1' deki dişlerin mezial kemik kaybı yüzdesi ortalama 1,64±3,11, distal kemik kaybı yüzdesi ortalama 3,39±3,6; Grup 2'deki dişlerin mezial kemik kaybı yüzdesi ortalama 7,9±6,33, distal kemik kaybı yüzdesi ortalama 15,28±9,62; Grup 3'teki dişlerin mezial kemik kaybı yüzdesi ortalama 13,24±10,97, distal kemik kaybı yüzdesi ortalama 26,31±16,83 olarak hesaplandı. %RKK ile mezial ve distal kök genişlikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı, ancak mezial kök genişliği ve %RKK arasındaki ilişki grafiği incelendiğinde negatif korelasyon gözlendi. Distal kök genişliği(A) ile %RKK arasındaki negatif korelasyon eğrisi de benzer şekilde görüldü. 3D Doctor® uygulaması ile yapılan ölçümler sonucu kök hacmi ortalamaları Grup 0'da 53410±19566 mm³, Grup 1'de 45037±19301,1 mm³, Grup 2'de 49704±22943 mm³, Grup 3'de 55932±25635 mm³ ölçüldü. Aynı uygulama ile kök yüzey alanı ortalamaları Grup 0'da 10670,2±2832,5 mm², Grup 1'de 10658,7±2487,5 mm², Grup 2'de 10994,6±3675,1 mm², Grup 3'de 11308,2±3201,5 mm² ölçüldü. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Tüm örneklem incelendiğinde kemik kaybı yüzdesi ile kök yüzey alanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemesine rağmen ilgili grafikler incelendiğinde parametreler arasındaki negatif korelasyon eğrisi görüldü. Kemik kaybı olan dişlerde kemik kaybı yüzdesi ile kök hacmi ve kök yüzey alanı arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmemesine rağmen ilgili grafiklerde parametreler arasında negatif korelasyon eğrisi gözlendi. Periodontitis hastalarında kök morfolojisinin incelenmesini ve kök yüzey alanının hesaplanmasını sağlayan yazılımlar periodontitise bağlı destek doku kaybı ve kök boyutlarında görülen değişimlerin değerlendirilmesi için önemli bilgiler sağlayabilir. Kemik kaybı yüzdesi artıkça kök genişliği ve kök yüzey alanında azalma görülmesi periodontitise bağlı kemik kaybına neden olan inflamatuar değişimlerin kök morfolojisinde de değişimlere neden olduğunu göstermektedir. Bu durum periodontitisin ilerlemesine yönelik bir prognostik faktör olarak daha kapsamlı olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the root morphology of mandibular first molars in individuals with healthy, gingivitis, and periodontitis conditions. Using Cone-Beam Computed Tomography (CBCT) and the 3D-Doctor modeling software, root volume and surface area measurements were performed to assess their relationship with periodontal tissue destruction. Additionally, root length, root trunk length, and root widths at multiple levels were analyzed in relation to the severity of periodontal disease. Cone-beam computed tomography (CBCT) images and clinical examination data of patients who applied to the Department of Periodontology, Faculty of Dentistry, Hacettepe University were retrospectively evaluated. Root length, root width, root trunk length, and amount of bone loss were assessed using CBCT. For the calculation of root surface area and root volume, a three-dimensional modeling software, 3D Doctor, was utilized. In all analyses, statistical significance was determined based on a 95% confidence interval. Among the 56 patients included, 56% were female and 44% were male. A total of 79 first molars were analyzed: 17 in the control group, 21 in Group 1, 19 in Group 2, and 22 in Group 3. The average mesial root lengths measured 14 ± 1.5 mm (Group 0), 14.2 ± 1.1 mm (Group 1), 13.5 ± 1.4 mm (Group 2), and 14.4 ± 1.7 mm (Group 3); distal root lengths were 13.1 ± 1.6 mm, 13.6 ± 1.5 mm, 12.5 ± 1.5 mm, and 13.4 ± 1.4 mm, respectively. Bone loss percentages for each root were calculated separately. Mesial and distal bone loss rates were 0% in Group 0; 1.64% and 3.39% in Group 1; 7.9% and 15.28% in Group 2; and 13.24% and 26.31% in Group 3. No statistically significant association was found between % bone loss and root width, yet trend analyses suggested a negative correlation. Mean root volumes (in mm³) were: 53410 (Group 0), 45037 (Group 1), 49704 (Group 2), and 55932 (Group 3). Mean root surface areas (in mm²) were: 10670.2, 10658.7, 10994.6, and 11308.2, respectively. No significant differences were observed between groups. Although no statistically significant correlation was identified between bone loss percentage and root surface area or volume, scatter plots revealed a consistent negative correlation trend. Software that enables the evaluation of root morphology and the calculation of root surface area in patients with periodontitis can provide valuable insights into the assessment of attachment loss and changes in root dimensions associated with the disease. The observation that increasing percentages of bone loss are accompanied by reductions in root width and surface area suggests that the inflammatory processes responsible for periodontitis-related bone destruction also lead to morphological alterations in the root. This relationship should be further explored as a potential prognostic factor in the progression of periodontitis.