Entegre biyoinformatik analiz ile obezite ve hepatoselüler karsinom ilişkili ortak genlerin belirlenmesi ve monosodyum glutamat ve tannik asit uygulanan sıçanların karaciğer dokularında araştırılması
Identification of common genes associated with obesity and hepatocellular carcinoma by integrated bioinformatics analysis, investigation in liver tissues of rats treated with monosodium glutamate and tannic acid
- Tez No: 963802
- Danışmanlar: DOÇ. HAMİD CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, biyoinformatik analizler kullanılarak hepatoselüler karsinom (HCC) ile ilişkili anahtar genlerin belirlenmesi ardından, yaygın olarak kullanılan bir gıda katkı maddesi olan monosodyum glutamat (MSG) ile doğal bir polifenol olan tannik asit (TA) uygulanan sıçanların karaciğer dokularında, belirlenen bu genlerin ekspresyon seviyelerinin ayrıntılı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma kapsamında yirmi dört sıçan rastgele kontrol ve deney gruplarına ayrılmıştır. Kontrol grubundaki hayvanlar, 21 gün boyunca oral gavaj yoluyla salin ile muamele edilirken; deney gruplarına ise 21 gün boyunca, günde bir kez oral gavaj yoluyla TA, MSG ve MSG+TA uygulanmıştır. Tedavi sonrası, MSG'nin karaciğer dokularında HCC'ye yol açıp açmadığı ve TA'nın olası hepatoprotektif etkileri değerlendirilmiştir. Bu amaçla, HCC belirteci olarak kabul edilen genlerin ekspresyon seviyeleri ölçülmüş ve elde edilen veriler doğrultusunda, TA'nın MSG kaynaklı olası hepatotoksisite üzerindeki hepatoprotektif etkisi analiz edilmiştir. Ayrıca, tüm deney gruplarında belirlenen anahtar genlerin ifade düzeyleri Real-Time PCR yöntemi kullanılarak nicel olarak belirlenmiştir. Bulgular: 21 gün sonunda, MSG ile tedavi edilen sıçanların karaciğer dokularında HCC ile ilişkili belirteç up-regüle genlerin ekspresyon seviyelerinde anlamlı bir artış ve down-regüle genlerin ekspresyon seviyelerinde anlamlı bir azalış gözlenmiştir. Buna karşın, TA ile tedavi edilen sıçanlarda bu genlerin anormal ekspresyon seviyelerinin tersine çevrilebildiği belirlenmiştir. Ayrıca, belirlenen anahtar genlerin transkripsiyonel aktivitelerinin MSG maruziyeti sonrası önemli ölçüde değiştiği, TA ile tedavi edilen karaciğer dokularında ise bu genlerin mRNA ekspresyon seviyelerinin baskılandığı gözlemlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmanın bulguları, MSG'nin HCC ile ilişkili anahtar genlerin mRNA ekspresyon seviyelerini değiştirerek HCC gelişimine katkıda bulunabileceğini, ancak bu etkinin TA tarafından baskılanabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis study, the aim was to identify key genes associated with hepatocellular carcinoma (HCC) using bioinformatics analyses and then to thoroughly examine the expression levels of these genes in the liver tissues of rats administered monosodium glutamate (MSG), a widely used food additive, and tannic acid (TA), a natural polyphenol. Methods: Within the scope of the study, twenty-four rats were randomly divided into control and experimental groups. The animals in the control group were treated with saline via oral gavage for 21 days, while the experimental groups received TA, MSG, and MSG+TA once daily via oral gavage for 21 days. After treatment, whether MSG induced HCC in liver tissues and the potential hepatoprotective effects of TA were evaluated. For this purpose, the expression levels of genes recognized as HCC markers were measured, and based on the obtained data, the hepatoprotective effect of TA against possible MSG-induced hepatotoxicity was analyzed. Additionally, the expression levels of the identified key genes in all experimental groups were quantitatively determined using the Real-Time PCR method. Results: After 21 days, a significant increase in the expression levels of up-regulated genes associated with HCC and a significant decrease in the expression levels of down-regulated genes were observed in the liver tissues of MSG-treated rats. In contrast, it was found that abnormal expression levels of these genes could be reversed in TA-treated rats. Furthermore, it was observed that the transcriptional activities of the identified key genes significantly changed after MSG exposure, whereas the mRNA expression levels of these genes were suppressed in TA-treated liver tissues. Conclusion: The findings of this study suggest that MSG may contribute to HCC development by altering the mRNA expression levels of key genes associated with HCC, but this effect can be suppressed by TA.