Programlı hemodiyalize giren son dönem böbrek yetmezliği hastalarında hemodiyalizin elektrokardiyografik parametreler üzerine olan etkisi
- Tez No: 963801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TİMUR SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: YÜKSEK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Diyaliz hastalarında kardiyovasküler nedenler en başta gelen morbidite ve mortalite sebebidir. Ani kardiyak ölümler kardiyovasküler nedenlere bağlı ölümler içinde en büyük paya sahiptir. Hemodiyalizin hızlı volüm ve elektrolit konsantrasyonu değişimlerine bağlı olarak proaritmojenik etki göstererek malign artimilere yol açıp açmayacağı önemli bir tartışma konusudur. Bu nedenle diyalizin proaritmojenik olup olmadığını inceleyen fazla sayıda çalışma yapılmaktadır. Amaç: Hemodiyaliz tedavisi gören son dönem böbrek yetmezliği hastalarında hemdiyalizle sıvı çekilmesinin elektrokardiyografik parametreler üzerine olan etkilerini araştırmak amacıyla bu çalışmayı planladık. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya Aralık 2008 ve Temmuz 2009 tarihleri arasında Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi hemodiyaliz ünitesi ve kardiyoloji kliniğinde son dönem böbrek yetmezliği tanısı konulmuş olan hastalar arasından seçilmiş toplam 62 hemodiyaliz hastası alınmıştır. Çalışmaya; 3 aydan kısa süreli hemodiyaliz tedavisi almakta olan, EKG'sin de akut koroner sendrom şüphesi olan, perikardiyal effüzyonu olan, gönüllü katılmak istemeyen hastalar ve EKG'sin de dal bloğu bulunan hastalar alınmamıştır. Hastaların hemodiyalizden önce ve sonra kan tahlilleri ve 12 derivasyonlu EKG örnekleri alındı. EKG parametreleri sonrasında 2 farklı EKG okuyucusu tarafından Elektronik Digital Caliper (Resolution:mm/ 0.0005'') cihazıyla değerlendirilmiştir. Bulgular: Hemodiyaliz sonrası elektrolit düzeylerinden özellikle potasyum düzeyinde azalma saptanmakla beraber, hemodiyaliz öncesi ve sonrası ortalama Na , K iyonize Ca değerleri normal değer aralığında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main reason for morbidity and mortality in the patients undergoing chronic dialysis is cardiovascular diseases. sudden cardiac death has the major contribution in the cardiovascular deaths. İt is a crucial debate whether the proarythmic medium rendered by rapid volume and electrolite concentration changes in hemodialysis leads to malignant cardiac arhytmias . Thus, many investigations related to possible proarhytmogenic affects of hemodialysis are being done. Aim :We planned this study to investigate any affects of volume depletion by hemodialysis on electrocardiographic paramethers in the patiens with end-stage renal failure who undergo hemodialysis. Matherial and methods:Between december in 2008 and july in 2009, 62 patients selected among the patients diagnosed as end-stage renal failure in cardiology depatment and hemodialysis unit in 'Turkiye Yuksek Ihtisas hospital ' are included in the study. Bloods samples and 12-lead ECG records of the patients were taken before and after dialysis. The ECG paramethers taken were , then , evaluated by two different reader using Electronic Digital Caliper (resolution: mm/0.0005). Findings:Beside the fact that electrolite levels especially potasium levels were detected to be in lower values after hemodialysis, mean sodium, potasium and ionised calcium levels were in normal range before and after hemodialysis. While P wave amplitude , QRS amplitude QRS duration, QT dispertion, QTc dispertion , QT dispertion , total V1S+V5R amplitudes total QRS amplitudes and total QRS duration were increased after hemodialysis.