Millî mücadele dönemi basınında eğitim (1918-1922)
Education in the press during the naional struggle period(1918-1922)
- Tez No: 963810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN NURHAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Tarihimizde 1918-1922 yılları arasını kapsayan Mütareke Dönemi ve Millî Mücadele, Osmanlı Devleti'nin siyasi varlığının sona erişi ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulduğu dönemdir. I. Dünya Savaşı'ndan sonra Mondros Mütarekesi'nin imzalanması ile birlikte ülkenin büyük bölümünde işgaller başlamıştır. Türk Milleti bu işgaller karşısında topyekûn mücadeleye girişmiştir. Bu dönemde basın, Millî Mücadeleye destek veren ve Millî Mücadele aleyhinde olmak üzere faaliyet göstermiştir. Dönemin eğitim faaliyetlerinde Mustafa Kemal Paşa önderliğinde bu konuya önem verildiği görülmektedir. Bu dönemde dikkat çeken diğer bir nokta ise Osmanlı'nın son döneminde eğitim alanında olan gelişmelerdir. Bağımsızlık Savaşı devam ederken, Batı Cephesi'nde Yunan saldırılarının yeniden başladığı günlerde, 15-21 Temmuz 1921 tarihleri arasında Ankara'da Maarif Kongresi toplanmış ve bu kongre Mustafa Kemal Paşa'nın önemli bir konuşmasıyla açılmıştır. Bu konuşma dönemin bazı gazetelerinde ilk sayfalarda yer alarak kamuoyu tarafından ilgi çekmiştir. Türk Eğitim Tarihi açısından bu kongre önem taşımaktadır. Bağımsızlık savaşının verildiği bu dönemde eğitimin ön planda olduğu vurgulanmıştır. Bu çalışma ile; Mondros Mütarekesi'nden sonra işgaller karşısında ülkenin durumu ve bununla beraber eğitim alanındaki meselelerin kamuoyuna nasıl yansıdığı değerlendirilecektir. Çalışmada ayrıca, Osmanlı Devleti'nin son dönemindeki eğitim ile ilgili gelişmelere de yer verilmiştir. Bu dönemde basında sık sık sansür uygulamaları görülmektedir. Bu çalışma, İstiklal Mücadelesi yıllarında İstanbul ve Anadolu basınında eğitime ilişkin konuları, seçilen ve değerlendirilen yazılar üzerinden incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The period between 1918 and 1922, known as the Armistice Period and the National Struggle, marks the end of the Ottoman Empire and the establishment of the Republic of Türkiye. Following the signing of the Armistice of Mondros after World War I, large parts of the country came under occupation. In response, the Turkish Nation launched a comprehensive resistance. During this period, the press took opposing positions, either supporting or acting against the National Struggle. Under the leadership of Mustafa Kemal Pasha, education was given significant importance. Another notable aspect of this period is the developments in the field of education during the final years of the Ottoman Empire. While the War of Independence was ongoing, the Congress of Education (Maarif Kongresi) convened in Ankara between July 15–21, 1921, during renewed Greek offensives on the Western Front. This congress was opened with a significant speech by Mustafa Kemal Pasha, which was featured on the front pages of several newspapers and drew public attention. The congress holds an important place in the history of Turkish education and emphasizes the prioritization of education during the struggle for independence. This study evaluates the condition of the country in the face of occupations following the Armistice of Mondros and how educational matters were reflected in the public sphere. It also includes developments in education during the final years of the Ottoman Empire. Frequent censorship practices in the press are also observed during this period. This study examines the issues related to education in the Istanbul and Anatolian press during the years of the War of Independence through selected and evaluated articles.