Çemen (Trigonella foenum graecum l.) çeşitlerinde farklı salisilik asit dozu ve uygulama süresinin çimlenme ve fide gelişimi üzerine etkisi
Effects of different salicylic acid doses and application durations on germination and seedling development in fenugreek (Trigonella foenum graecum l.) cultivars
  1. Tez No: 963865
  2. Yazar: İLAYDA BOYVAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN BEYZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, çemen çeşitlerinde farklı salisilik asit dozu ve uygulama sürelerinin çimlenme ve fide gelişimi üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri laboratuvarında tesadüf parsellerinde faktöriyel deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak 2025 yılında yürütülmüştür. Çalışmanın faktörlerini çemen çeşitleri (Berkem, Çiftçi ve Gürarslan), salisilik asit dozları (kontrol, 0.5, 1 ve 2 mM) ve salisilik asit uygulama süreleri (4, 8 ve 12 saat) oluşturmuştur. Çimlenme denemesi sonucunda çemen fidelerinde çimlenme oranı, sürgün ve kök uzunlukları, sürgün yaş ve kuru ağırlıkları, kök yaş ve kuru ağırlıkları özellikleri belirlenmiştir. Çalışmada salisilik asit dozlarının çimlenme oranı, sürgün uzunluğu, sürgün yaş ve kuru ağırlıkları, kök yaş ve kuru ağırlıkları üzerinde istatistiksel olarak önemli olduğu belirlenmiştir. Ayrıca salisilik asit uygulama sürelerinin ise sürgün ve kök uzunlukları, sürgün yaş ve kuru ağırlıkları kök yaş ve kuru ağırlıkları üzerinde istatistiksel olarak önemli olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonunda çimlenme oranının % 82.0-94.5, sürgün uzunluğunun 4.01-8.05 cm, kök uzunluğunun 2.11-7.05 cm, sürgün yaş ağırlığının 116.60-181.97 mg/bitki, sürgün kuru ağırlığının 7.09-10.79 mg/bitki, kök yaş ağırlığının 41.94-70.76 mg/bitki ve kök kuru ağırlığının ise 1.64-3.05 mg/bitki arasında değerler aldığı belirlenmiştir. Çalışma sonunda sürgün uzunluğu bakımından Berkem çeşidinde 2 mM salisilik asit dozunun 4 saat uygulaması süresi, sürgün yaş ağırlığı bakımından Gürarslan çeşidinde 2 mM salisilik asit dozunun 8 saat uygulaması süresi ve sürgün kuru ağırlığı bakımından Çiftçi çeşidinde 0.5 mM salisilik asit dozunun 8 saat uygulaması süresi önerilebilir uygulamalar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different salicylic acid doses and application times on germination and seedling development in fenugreek cultivars. the study was carried out at the Field Crops laboratory of Erciyes University, Faculty of Agriculture, in randomized plots according to a factorial experimental design with four replications in 2025. The factors of the study consisted of fenugreek cultivars (Berkem, Çiftçi and Gürarslan), salicylic acid doses (control, 0.5, 1 and 2 mM) and salicylic acid application times (4, 8 and 12 hours). As a result of the germination experiment, germination rate, shoot and root lengths, shoot fresh and dry weights, root fresh and dry weights were determined in fenugreek seedlings. In the study, salicylic acid doses were statistically significant on germination rate, shoot length, shoot fresh and dry weights, root fresh and dry weights. Salicylic acid application times were statistically significant on shoot and root lengths, shoot fresh and dry weights, and root fresh and dry weights. At the end of the study, it was determined that germination rate varied between 82.0-94.5%, shoot length varied between 4.01-8.05 cm, root length varied between 2.11-7.05 cm, shoot fresh weight varied between 116.60-181.97 mg/plant, shoot dry weight varied between 7.09-10.79 mg/plant, root fresh weight varied between 41.94-70.76 mg/plant and root dry weight varied between 1.64-3.05 mg/plant. At the end of the study, 4 hours of 2 mM salicylic acid application in Berkem cultivar in terms of shoot length, 8 hours of 2 mM salicylic acid application in Gürarslan cultivar in terms of shoot fresh weight, and 8 hours of 0.5 mM salicylic acid application in Çiftçi cultivar in terms of shoot dry weight was determined as the recommendable applications.