Moda sektöründeki artırılmış gerçeklik uygulamalarının müşteri deneyimine etkisinin teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
Exploring the impact of augmented reality applications on customer experience in the fashion industry through technology acceptance model
- Tez No: 963864
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Dijital teknolojilerin hızla gelişmesiyle birlikte, artırılmış gerçeklik (AG) uygulamaları tüketici deneyimlerini dönüştüren önemli bir araç haline gelmiştir. Moda sektöründe bu teknolojiler, tüketicilere daha etkileşimli ve kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri sunma imkânı sağlamaktadır. Bu araştırma, moda markalarının AG uygulamaları yoluyla oluşturduğu müşteri deneyiminin, tüketici karar süreci üzerindeki etkisini incelemektedir. Teknoloji Kabul Modeli (TAM) temel alınarak bir kuramsal çerçeve oluşturulmuş ve model, müşteri deneyimini etkileyebilecek algılanan keyif, canlılık, etkileşim düzeyi ve bilgilendiricilik değişkenleri ile genişletilmiştir. Çalışmada, bu değişkenlerin algılanan fayda ve algılanan kullanım kolaylığı üzerindeki etkileri analiz edilmiş; ayrıca bu iki değişken ile müşteri deneyimi arasındaki ilişki incelenmiştir. Türkiye genelinde 18 yaş ve üzeri 265 katılımcıya çevrimiçi anket gerçekleştirilmiş, veriler yapısal eşitlik modellemesi ile değerlendirilmiştir. Bulgular, algılanan faydanın müşteri deneyimini anlamlı ve pozitif yönde etkilediğini; kullanım kolaylığının ise anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Sonuçlar, teknoloji kabul modeline deneyim odaklı bir katkı sunmakta ve moda sektöründe kullanıcı merkezli stratejilere ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of digital technologies, augmented reality (AG) applications have become a significant tool in transforming consumer experiences. In the fashion industry, these technologies enable more interactive and personalized shopping experiences for consumers. This study investigates the impact of customer experience created through AR applications implemented by fashion brands on the consumer decision-making process. The technology acceptance model (TAM) was extended by incorporating variables such as perceived enjoyment, vividness, interactivity and informativeness, which influence customer experience. The study analyzes the effects of these variables on perceived ease of use and perceived usefulness, as well as the contribution of these two constructs to the overall customer experience. An online survey was conducted with 265 participants ages 18 and above in Turkey, and the data were analyzed using structural equation modeling. The results indicate that the perceived usefulness has a significant and positive effect on customer experience, while perceived ease of use does not show a statistically significant impact. These findings provide an experiential extension to the technology acceptance model and offer practical implications for developing user-centered strategies within the fashion industry.