The effects of cytokinin types on shoot regeneration in black mulberry (Morus nigra l.) and association of miR156 and miR172 families with prolonged juvenility
Siyah dut (Morus nigra l.)'ta sürgün rejenerasyonu üzerine sitokinin tiplerinin etkileri ve miR156 ile miR172 ailelerinin uzamış gençlik dönemi ile ilişkisi
  1. Tez No: 963871
  2. Yazar: FADUMA YASIN SALAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Morus nigra L., doku kültürü yöntemiyle çoğaltılarak büyük ölçekli üretim için kullanılabilir. Ancak, doku kültüründen elde edilen bitkilerin tarla koşullarında uzun süre juvenil kaldıkları gözlemlenmiştir. Bu durumun, doku kültürü sürecinin bitkilerde juvenillik özelliğini geri kazandırmasından kaynaklandığı hipotezi öne sürülmüştür. Mevcut çalışmada, bu hipotezi araştırmak amacıyla in vitro kültür tekniği uygulanmış ve bitkisel gelişim evrelerinin düzenlenmesinden sorumlu iki mikroRNA ailesi üyesi olan miR156 ve miR172'nin ekspresyon düzeyleri incelenmiştir. Ayrıca, farklı sitokininlerin etkinliği karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, sürgün başlatma ve eksplant başına sürgün oluşumu açısından BAP uygulanan ortamların, TDZ, Zeatin, Kinetin ve 2IP gibi diğer sitokininlere göre daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. İn vitro koşullarda yürütülen çalışmada, üç mn-miR156 üyesi olan mn-miR156a, mn-miR156c ve mn-miR156f'in ekspresyon düzeyleri ile juvenillik durumu arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bu miRNA'ların ekspresyonu, 3 aylık juvenil fidelerle karşılaştırıldığında, olgun bitkilerde anlamlı düzeyde düşüş göstermiştir. Özellikle, 6 yaşındaki mikroçoğaltılmış bitkilerde mn-miR156a ve mn-miR156f'in ekspresyonunun yüksek oranda devam ettiği gözlemlenmiş; bu da bu bitkilerin tarlaya aktarıldıktan sonra olgunluk formlarına geçemediklerini göstermektedir. Aşılı bitkilerde ise mn-miR156a ve mn-miR156c anlamlı düzeyde aşağı yönlü düzenlenmiştir. Öte yandan, bu çalışmada analiz edilen tüm mn-miR172 üyelerinin ekspresyon düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Morus nigra L. can be propagated for bulk production through tissue culture. The plants obtained from tissue culture have shown prolonged juvenility in the field. It was hypothesized that the tissue culture process restores the juvenility. The present study employed the in vitro culture technique to investigate this matter and profiled the expression of two microRNA family members responsible for plant phase changes: miR156 and miR172. Moreover, the efficacy of various cytokinenis was also compared. The result showed that both concentrations of BAP-treated medium were more effective than TDZ, Zeatin, Kinetin and 2IP cytokines in terms of shoot initiation and shoot generation per explant. The expression of three mn-miR156 members, mn-miR156a, c and f, showed a significant correlation with plant juvenility during the in vitro environment. These miRNAs were also significantly downregulated in mature plants compared to the 3-month-old juvenile seedling. The expression of mn-miR156a and mn-miR156f was found to be highly sustained in 6-year-old micropropagated plants, indicating plants did not restore their mature form after transferring to the field. In grafted plants, mn-miR156a and c were significantly downregulated. On the other hand, all the mn-miR172 analyzed in this study were found to be statistically non-significant.