Rubygem ve festival çilek çeşitlerinde rejenerasyonun optimizasyonu
The optimization of regeneration in rubygem and festival strawberry varieties
  1. Tez No: 287121
  2. Yazar: DUYGU AYVAZ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çileklerde son yıllarda dünyada ve ülkemizde özellikle virüs ve hastalıklardan ari olması, çoğaltma katsayısının yüksek olması, bitki karantinasında kolaylık sağlaması bakımından in vitro koşullarda üretim büyük önem arz etmektedir. Bu tezde; ülkemizde ticari öneme sahip olan Rubygem ve Festival çilek çeşitlerinin yaprak diskleri ve stipulleri kullanılarak söz konusu çeşitlere ait en uygun rejenerasyon protokollerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yaprak diskleri ve stipullerin rejenerasyonuna ışık (16 saat ışık, 8 saat karanlık) ve 15 gün sürekli karanlık uygulamaları ile farklı konsantrasyonlarda oksin (Indol butrik asit), sitokinin (Thidiazuron) gibi bitki büyüme düzenleyicileri ile gümüş nitrat(AgNO3) içeren ortamların etkileri amaçlanmıştır. Söz konusu çeşitler kullanılan ortam ve farklı ışık rejimlerinde eksplant başına sürgün sayısı, rejenerasyon yüzdesi, kallus oranı (%), kallus çapı ve kallus dokusunun rengi bakımından değerlendirilmişlerdir. Çeşitler ve eksplantlar arasında gerek kullanılan ortam içerikleri gerekse ışık rejimleri bakımından farklar olduğu saptanmıştır. En fazla eksplant başına sürgün sayısı Festival çilek çeşidinin stipul eksplantlarından IBA'nın 0.4 mg/l, TDZ'nin 3 mg/l ve AgNO3' ın 1 mg/l kullanıldığı ortamlardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent year, in vitro plant propagation of strawberries become very important in the worldwide also in our country due to the having virus and disease free, high multiplication coefficient and convenience for plant quarantine traits. The effects of light (16 hrs photoperiod, 8 hrs dark) and continuously dark (15 days) on leaf disks and stipules regeneration and using various concentration of including indole group auxin (Indol butyric acid), cytokinin (Thidiazuron) plant growth regulators and silver nitrate (AgNO3) were tested on plant regeneration. Shoot numbers per explants, regeneration percentage, percentages of calli (%), diameter of calli, color of calli on various media implantation and various light regimes were also evaluated. Among the explants types and strawberry varieties based on media contents and light rejimes. The highest shoot numbers was obtained from stipule explants of Festival variety using 0.4 mg/l IBA, 3 mg/l TDZ and 1 mg/l AgNO3 media.