Şeker pancarı bitkisinde biyogübre kullanımının verim ve kaliteye etkisi
Effect of biopertizer use on yield and quality in sugar beet plant
- Tez No: 963885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Şeker pancarı (Beta vulgaris L.), dünya genelinde üretilen şekerin yaklaşık %20'sini karşılamakta olup hem gıda sanayisinde hem de şeker üretiminde önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada üç farklı biyogübre çeşidi (Proex, Bluen, Biowish) yapraktan ve topraktan uygulamalarının Mohıcan şeker pancarı yetiştiriciliğinde verim ve kaliteye etkisi araştırılmıştır. Arazi çalışması Kayseri ili Bünyan ilçesinde Haziran-Ekim 2024 tarihleri arasında tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Bulgularda, verim ve kalite parametrelerinde; yumru veriminde bakteri çeşidinin etkisi uygulamalarının etkisi , polar değerinde uygulamaların etkisi , potasyum ve sodyum içeriğinde bakteri çeşidi ve uygulama interaksiyonu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Kontrol grubuna kıyasla şeker pancarı yumru verimi Biowish yaprak uygulamasında %23,02, şeker pancarı yumru çapında Proex yaprak uygulamasında %14,18 artış, polar değerinde Biowish toprak uygulamasında yaklaşık %8,27'lik artış belirlenmiştir. Bu bulgular sonucunda, biyogübrelerin ve uygulama şeklinin şeker pancarı tarımında verim ve kalite açısından etkili sonuçlar sağlayabileceğini, çevre dostu ve uzun vadede önemli bir besleme stratejisi sunabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Sugar beet (Beta vulgaris L.) is a crop of significant importance in both the food industry and sugar production. It accounts for approximately 20% of global sugar production and is considered a strategic crop in terms of economic and industrial value, particularly in Turkey. This study investigates the effects of three different types of biofertilizers (Proex, Bluen, Biowish), applied via foliar and soil treatments, on yield and quality parameters in the cultivation of Mohican sugar beet. The field experiment was conducted in Bünyan district of Kayseri province between June and October 2024, using a randomized complete block design with three replications.