Benzhomonorbornadien türevlerinde düzenleme reaksiyonları ve vinilbenzonorbornadienlerin sentez çalışmaları
Rearrangement of benzhomonorbornadien dervatives and synthesis of vinylbenzonorbornadienes
- Tez No: 96398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH MENZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmada, benzhomonorbornadien türevlerindeki düzenlenmeler ve vinilbenzonorboraadienlerin sentezi çalışıldı. Benzonorbornadiene (39) etildiazoasetat Cu varlığında katılarak katılma ürünleri 113a, 113b ve 113c elde edilerek LİAIH4 ile ilgili alkollerine (114a, 114b ve 114c) indirgendi. 113c ve 114c bileşikleri kendilerinin ana bileşen oldukları (% 90) karışım halinde elde edilirken, diğerleri saf olarak elde edildi. OH l 114a SOCİ2 socı2 117 Alkol 114a ve 114b nin aynı şartlar altında tiyonilklorürle reaksiyonları farklı oranlarda farklı ürün dağılımını verdi. 125 in KC^Bu ile eliminasyonu gerçekleştirilerek 117 elde edildi. Ayrıca alkol 114a nın tosilat 139 türevi sentezlendi ve bunun asetolizi 125 yapısına benzer ardışık düzenlenme ürünleri tosilat 136, asetat 137 ve alkol 138 yi verdi. Reaksiyon ürünlerinin oluşum mekanizmaları tartışıldı. Klorür 127 in yapısı bazı kimyasal reaksiyonlarla da desteklendi. Başka vinilbenzonorbornadienleri elde etmek için, benzonorbornadienden (39) çıkarak alkol 121 sentezlendi. Alkol 121 in tiyonilklorürle Sn2' düzenlenme ürün 145a ve 145b leri verdiği ve asitle (HOTos) 2-vinilbenzonorbornadieni (123) vermediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, rearrangement of benzhomonorbornadiene derivatives and synthesis of vinylbenzonorbornadienes were investigated. Addition products 113a, 113b and 113c, obtained by the Cu-catalyzed reaction of benzonorbornadiene (39) with ethyldiazoacetate, were reduced to the corresponding alcohols 114a, 114b, and 114c with LİAIH4. While 113c and 114c were obtained in mixture as major products (90 %), the others were obtained as pure. OH I 114a SOCIj SOCI2 117 Under the same conditions, the reactions of alcohols 114a and 114b with thionylchloride gave different products in different ratio. 125 was treated with KOlBu, which gave 117 as espected. However, tosylate derivative 139 of alcohol 114a was synthesized and acetolysis of 139 gave sequential rearranged products tosylate 136, acetate 137 and alcohol 138, which are similar to the structure of 125. The formation mechanism of the reaction products was discussed. The structure of compound 127 was also confirmed by same chemical reactions. In order to obtain the other vinylbenzonornornadienes, alcohol 121 was synthesized from starting material benzonorbornadiene (39). It was determined that alcohol 121 with thionylchloride gave rearranged products 145a and 145b by Sn2' but no 2- vinylbenzonorbornadiene(123) formed when treated with acid TEP, fteSKÖ?RiTtM KDMUT