Risalet döneminde öldürülen gayrimüslimler
Non-muslims killed during the prophetic period
- Tez No: 964024
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma, risalet döneminde öldürülen gayrimüslimlerin sosyal ve kültürel kimlerini, onların kim tarafından öldürüldüğünü ve öldürülme sebeplerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada Hz. Peygamber döneminde öldürülen gayrimüslimler hakkında detaylı bir şekilde incelemeler yapılmıştır. Çalışma, nitel araştırma yöntemleri temel alınarak gerçekleştirilmiştir. İlk dönem İslam tarihi kaynakları merkezli olan araştırmada belge ve metin taramaları sonucunda elde edilen bulgular tematik olarak sınıflandırılarak analiz edilmiştir. Bunlara ilaveten modern dönemde kaleme alınmış siyer ve İslam tarihi eserleri de incelenmiş, söz konusu kimseler hakkında doğru bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Çalışmada elde ettiğimiz bulgular, risalet döneminde ölen gayrimüslimlerin nefsî duygular sonucunda değil dinî, siyasî, hukukî, askerî ve ekonomik sebepler neticesinde öldürüldüklerini göstermektedir. İslam karşıtlığıyla öne çıkan gayrimüslimler, toplum içindeki statüleri itibariyle detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca kaynaklarda elde edilen bulgular, diğer İslam tarihi kaynaklarında yer alan bilgilerle karşılaştırılmıştır. Bu doğrultuda tarihi olgular doğru ve objektif bir şekilde yansıtılmıştır. Risalet dönemi, Hz. Peygamber ve Müslümanlar için zorlu bir süreç olmuştur. Özellikle Mekke döneminde müşriklerin her türlü kötülüğüne maruz kalan Müslümanlar sadece sabretmekle yetinmişlerdir. Medine döneminde ise yeni bir toplumun inşasıyla hem siyasî hem de askerî güce ulaşan Müslümanlar, kendilerine yönelik her türlü tehdide anında cevap vermeye çalışmışlardır. Bunun sonucunda İslam tarihinin dönüm noktası denilebilecek savaşlar düzenlenmiştir. Bu savaşlarda verilen şehitlerle beraber birçok gayrimüslim de öldürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the social and cultural identities of non-Muslims who were killed during the Prophetic period, determine by whom they were killed, and explore the reasons behind their deaths. It provides a detailed examination of non-Muslims who were killed during the time of the Prophet Muhammad (peace be upon him). The research is based on qualitative methodologies. The study centers on early Islamic historical sources, and the data obtained through document and text analysis have been thematically categorized and analyzed. In addition, modern works on the biography of the Prophet and Islamic history have been consulted in order to present accurate information about the individuals in question. The findings of this study indicate that non-Muslims who died during the Prophetic period were not killed due to personal motives, but rather for religious, political, legal, military, or economic reasons. Non-Muslims who were notably hostile toward Islam have been examined in detail with regard to their positions within society. Furthermore, the findings derived from primary sources have been compared with information found in other Islamic historical records. In doing so, historical facts have been presented in an accurate and objective manner. The Prophetic period was a challenging time for both the Prophet and the Muslim community. During the Meccan phase, Muslims endured severe persecution from the polytheists and responded with patience and perseverance. In the Medinan period, however, the establishment of a new society enabled Muslims to attain political and military power, allowing them to respond promptly to threats. As a result, several battles—considered turning points in Islamic history—were fought. Alongside the Muslims who were martyred in these battles, many non-Muslims were also killed.