Effects of workplace environment on employee motivation: Application in a medium-sized company
İşyeri koşullarının çalışan motivasyonuna etkisi: Orta ölçekli bir şirkette uygulama
- Tez No: 964023
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR NECDET ZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de orta ölçekli bir şirkette işyeri ortamının çalışan motivasyonu üzerindeki etkilerini incelemektedir. Herzberg'in İki Faktör Teorisi temel alınarak yapılan araştırmada, iş ortamının hem fiziksel (temizlik, aydınlatma, gürültü) hem de psikolojik (güvenlik algısı, yönetsel destek) yönleri ele alınmıştır. Veriler, 111 çalışandan yapılandırılmış bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Sonuçlar, işyeri ortamı ile motivasyon arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermekte; daha iyi bir iş ortamının daha yüksek motivasyon seviyelerine yol açtığını ortaya koymaktadır. Çalışma, fiziksel temizliğin yanı sıra destekleyici ve adil yönetim uygulamalarının önemini vurgulamaktadır. İşyeri ortamının iyileştirilmesinin çalışan memnuniyetini artırabileceği, stresi azaltabileceği ve kurumsal başarıya katkı sağlayabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of workplace environment on employee motivation in a medium-sized company in Turkey. Based on Herzberg's Two-Factor Theory, the research explores both physical (cleanliness, lighting, noise) and psychological (safety perception, managerial support) aspects of the work environment. Data were collected through a structured survey from 111 employees. Results indicate a significant positive relationship between workplace environment and motivation, showing that better work environment lead to higher motivation levels. The study highlights the importance of maintaining physical cleanliness and also supportive and fair management practices. It suggests that improving workplace environment can enhance employee satisfaction, reduce stress, and contribute to organizational success.