Pazarcık (Kahramanmaraş) ağzı
Pazarcık (Kahramanmaraş) dialect
- Tez No: 964206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Morphology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu çalışmada Pazarcık ilçesi ağzının ses ve şekil bilgisi özellikleri incelenmiştir. Türkiye Türkçesi ağızlarının Batı grubu ağızları içerisinde değerlendirilebilecek bu yerel ağız, bugüne değin müstakil bir başlıkla ele alınmamış; bu nedenle literatürde boşluğu dolduracak bir çalışma yapılması hedeflenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Pazarcık ağzının ses ve şekil bilgisi yönüyle incelemesini gerçekleştirmek ve alana özgü eksikliği gidererek ağız çalışmalarına katkı sunmaktır. Türkiye'de ağız çalışmaları her geçen gün artmaktadır. Ağız özelliklerini koruyan kaynak kişiler her geçen gün azalmakta olup bu çalışmaların tamamlanması gerekmiştir. Çalışmanın bir diğer amacı tarihi, kültürel, sosyolojik bilgi birikiminin kaydedilmesidir. Yörenin dil özelliklerinin belirlenmesiyle ağız atlasının hazırlanma sürecine kaynak oluşturmak, ağız çalışmalarına katkı sağlamak, Türk dilinin zenginliğini ortaya çıkarmaktır. Araştırma, doğrudan saha çalışması ile elde edilen veriler üzerinden yürütülmüştür. Çalışma kapsamında Pazarcık ilçesine bağlı mahallelerden ağız verileri toplanmış, birebir görüşmelerle derleme kayıtları alınmıştır. 2009 yılında Esra Kirik tarafından dar saha yöntemiyle alınan 20 ses kaydına 17 ses kaydı daha eklenerek 37 mahalle kaydı metin çözümlemesi yapılmıştır. Elde edilen derlemelerde bölgenin ağız özelliklerinin yanında kültürel söz varlığı da kaydedilmiştir. Pazarcık (Kahramanmaraş) Ağzı adlı çalışma Giriş, Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi, Metinler, Sonuç ve Sözlük başlıklarından oluşmaktadır.“Giriş”kısmında çalışmanın önemi, amacı, yöntemi, daha önce yapılan çalışmalardan sonra ilçenin tarihi, iklimi, coğrafyası ve diyalektik özelliklerine değinilmiştir.“Ses Bilgisi”ve“Şekil Bilgisi”bölümlerinde derleme metinlerinin dil incelemesi yapılmıştır.“Metinler”kısmında derleme kayıtlarının transkripsiyonu gerçekleştirilmiştir.“Sözlük”kısmında derlenen metinlerde yer alan sözcüklerin bağlamsal sözlüğüne yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the phonological and morphological characteristics of the Pazarcık district dialect. This local dialect, which can be considered within the Western group of Turkish dialects in Turkey, has not been addressed under a separate heading to date; therefore, the aim is to conduct a study that fills a gap in the literature. The primary objective of the study is to conduct a phonological and morphological analysis of the Pazarcık dialect and to contribute to dialect studies by addressing the field-specific gap. Dialect studies in Turkey are constantly increasing. The number of resource persons preserving dialect characteristics is decreasing daily, and this work needs to be completed. Another aim of the study is to record historical and cultural sociological information. By identifying the linguistic characteristics of the region, it provides resources for the preparation of a dialect atlas, contributes to dialect studies, and reveals the richness of the Turkish language. The research was conducted using data obtained directly through fieldwork. Dialect data were collected from neighborhoods in the Pazarcık district, and records were compiled through one-on-one interviews. In 2009, Esra Kirik performed a text analysis of 37 neighborhood recordings by adding 17 more to 20 audio recordings obtained using the narrow-field method. The resulting compilations documented the region's dialect characteristics as well as its cultural vocabulary. The study, titled Pazarcık (Kahramanmaraş) Dialect, consists of the following sections: Introduction, Phonetics, Morphology, Texts, Conclusion, and Glossary. The“Introduction”section addresses the significance, purpose, and method of the study, as well as the district's history, climate, geography, and dialectical characteristics, based on previous studies. The“Phonetics”and“Morphology”sections analyze the linguistic analysis of the compiled texts. The“Texts”section transcribes the recordings. The“Glossary”section includes a contextual glossary of the words found in the compiled texts.